KOŽA JE OGLEDALO ZDRAVLJA Češkanje, lizanje šapa, opadanje dlake, infekcija ušiju, neki su od simptoma problema sa kožom kod psa i mačke
Oboljenja kože kod pasa i mačaka su česta. Uzroci mogu biti različiti, a klinička slika ista ili slična, što otežava postavljanje dijagnoze.
Izgled kože i dlake su odraz opšteg stanja organizma, pa promene na koži mogu biti rezultat i nekih sistemskih bolesti. Najčešća kožna oboljenja kod pasa i mačaka su:
Bakterije uzrok infekcije kože
Svaki put kad se ljubimac češe ili grize stvara se mogućnost za sekundarnu infekciju kože. Oštećena koža predstavlja otvorena vrata za ulaz bakterija i gljivica. Kožne infekcije kod pasa su česti i frustrirajući problem za vlasnika. Infekcije dolaze u različitim oblicima i mogu biti uzrokovane bakterijama ili gljivicama. Neke utiču samo na površinske slojeve, dok se druge šire i na dublja tkiva.
Foto: Shutterstock
Buve mogu i na ljude
Brojni paraziti napadaju kožu pasa, a kakvi će simptomi biti, zavisi pre svega od vrste parazita i stepena prisutnosti. Pojedine parazitske bolesti životinja prenose se i na ljude. Na prvom mestu i dalje su buve, ali treba imati u vidu i da šugarci, Demodex (demodikoza), Cheyletiella i krpelji takođe igraju značajnu ulogu u nastanku kožnih promena.
Foto: Shutterstock
Grinje i trava izazivaju atopiju
Učestalo oboljenje pasa i mačaka uzrokovano je reakcijom organizma na alergene iz spoljašnjeg okruženja. Najčešći uzrok su kućne grinje, trave i korovi, a češanje osnovni simptom. Kasnije se javljaju upala ušiju i rane na koži (glavi, prednjim nogama, pazušnoj regiji, kod repa) koje se mogu zakomplikovati bakterijskom ili gljivičnom infekcijom, gubitkom dlake, otvrdnjavanjem kože od povređivanja češanjem, bojenjem dlake pljuvačkom. Tretman je lekovima, hranom za dermatološke probleme, topikalnim preparatima (šamponi, kupke, sprejevi).
Alergija na hranu
Klinička slika varira od probavnih poremećaja do kožnih promena koje su posledica češanja i lizanja, te sekundarnim infekcijama. Alergija na hranu je treća po učestalosti, a uz kožne simptome (svrab njuške, šapa, crvenilo i infekcije kože i uha) često se javljaju proliv i povraćanje. Tu vrstu alergije uzrokuju belančevine iz hrane, najčešće piletina, govedina, mlečni proizvodi. Dijagnoza se postavlja eliminacionom dijetom - hranjenje određenim belančevinama kojima ljubimac nije bio izložen.
Foto: Shutterstock
Autoimune bolesti
Do pojave autoimunih bolesti kod pasa i mačaka dolazi kad imunološki sistem ljubimca počne da napada sopstvene ćelije. Autoimune bolesti sa manifestacijom na koži su ređe i čine 1-2 odsto problema sa kožom kod pasa.
Endokrini poremećaji
Javljaju se kod odraslih pasa, a najčešći su hipotireodizam, hiperadrenokorticizam i ovarijalni disbalans. Hipotireoidizam je često oboljenje kod koga osim sistemskih kliničkih simptoma postoje i promene na koži - gubitak dlake i tamna pigmentacija, dlaka je suva, lako se čupa i sporo raste. Hiperadrenokorticizam ili Kušingovo oboljenje osim sistemskih simptoma takođe izaziva gubitak dlake, najčešće na bokovima, koža postaje tanka i tamno pigmentisana. Ovarijalni disbalans se javlja kod kuja i karakteriše se gubitkom dlake na većim površinama.
Foto: Shutterstock
Tumori kože
Među kožnim bolestima kod pasa i mačaka javljaju se i tumori kože. Mogu biti dobroćudni, ali nažalost i zloćudni. Neophodno je da pratite ljubimca kako biste na vreme primetili promene. Ukoliko mislite da je potrebno, zakažite pregled kod veterinara.