ŠMEK DAVNINA UZ KALJEVU PEĆ Jedan od tradicionalnih i veoma efikasnih načina za zagrevanje domaćinstva je opet aktuelan
Da li ste počeli da razmišljate o najisplativijem načinu na koji ćete zagrejati svoj dom tokom zime? Razmotrite i upotrebu kaljeve peći.
Kaljeva peć lepo izgleda, od prirodnog je materijala, a biće vam potrebno manje novca za grejanje nego kada koristite druge oblike zagrevanja.
Prednosti ovakvog grejanja
- Kaljeva peć iskoristi 95 odsto energije za grejanje, pa je potrošnja ogreva mnogo manja nego kada koristite druga grejna tela.
- Sami možete da birate temperaturu do koje ćete zagrejati prostoriju i period tokom kojeg ćete je grejati.
- Akumulira toplotu koju posle emituje više sati bez potrebe da se ponovo loži.
- Dugotrajna je. Vek trajanja zavisi od kvaliteta materijala, ali ima kaljevih peći koje su stare stotinak godina.
- Pravi se od prirodnih materijala.
Foto: Shutterstock
Vrste peći na drva
Najisplativija je kaljeva peć koja se loži drvima. Ugalj se ne preporučuje kao ogrev. Prema učestalosti loženja može biti:
1. Laka - treba da se loži dva-tri puta dnevno, a kada se ujutro zagreje, ne morate da dodajete drva bar narednih šest sati.
2. Srednje teška - može da emituje toplotu oko osam sati bez prestanka, tako da je dovoljno da se naloži dva puta dnevno.
3. Teška - najštedljivija je, jer je treba naložiti samo jednom dnevno.
Vrsta kaljeve peći utiče na dužinu prvog loženja u sezoni, pa laku peć možete da ugrejete za pola sata, srednje tešku za sat i po, a za tešku kaljevu peć će biti potrebno nekoliko sati.
Foto: Shutterstock
Koliko košta peć?
Cena izgradnje nove kaljave peći zavisi od njene veličine i vrste materijala koji se koristi. Veličina prostorije utiče na količinu kaljeva koji će se utrošiti za pravljenje peći. Jedan kalj može da zagreje kubni metar i na osnovu toga se računa količina koja je potrebna za peć, a time i cena. Izgradnja nove može da košta oko 100.000 dinara i više, u zavisnosti od veličine, modela peći i vrste materijala. Jeftinije ćete proći ako kupite polovnu preko oglasa jer se cene kreću od 6.000 dinara pa naviše.
Foto: Shutterstock
Može da radi i na struju
Postoje i kaljeve peći koje rade na struju, ali je njihovo korišćenje skuplje. Razlog tome je što većina ljudi koji imaju električnu kaljevu peć uglavnom želi da ih koristi povremeno. A najviše se isplati kada se kaljeva peć ne gasi u jednom periodu. Zato, svaki put kada se uključi mora najintenzivnije da radi dok se ne zagreje i akumulira toplotu, pa potroši mnogo struje za to prvo grejanje.
Pravilno održavanje
Svake sezone skinite poklopac sa zadnje strane peći i očistite kanale. Posle pet godina upotrebe treba popraviti fugne koje se oštete, kao i unutrašnji deo peći gde gori vatra. Remont peći se preporučuje posle 10 godina korišćenja.