KAKO SAČUVATI PROCVETALE HRIZANTEME Prezimiće uspešno čak i na hladnom i tamnom mestu, poput garaže
Hrizanteme posađene na kraju sezone ili u fazi cvetanja mogu da prežive zimu i kasnije uspešno rastu u vrtovima ili saksijama, ali ih je potrebno prebaciti u zatvorene i zaštićene prostore.
Prezimiće uspešno čak i na hladnom (do deset stepeni) i tamnom mestu poput garaže, ali ćete ipak morati povremeno da ih zalijete da se zemlja ne bi osušila. U proleće biljku možete posaditi napolju nakon poslednjeg mraza. Tek tada orežite suve grančice na dva do tri centimetra iznad zemlje.
Foto: Shutterstock
Pre sadnje hrizantema zemlji je potrebno dodati organsko đubrivo jer traže mnogo azota i kalijuma, naročito tokom rane vegetacije. U kasnijoj fazi razvoja dohranu je moguće dodavati svakih sedam do 14 dana, a najbolje je koristiti onu na bazi magnezijuma, kalcijuma i azota. Prehranjivanje se vrši dok pupoljci ne počnu s otvaranjem, nakon čega se u potpunosti prekida.
Što se tiče zalivanja, hrizantema traži najviše vode tokom razvijanja lišća i formiranja pupoljaka, a nakon toga se potreba za vodom smanjuje. Ne treba je prskati po lišću jer to može da uzrokuje širenje bakterijskih infekcija.
I hrizanteme koje već imate u vrtu trebaće dodatnu pažnju pre jake zime, što uključuje ostavljanje lišća i stabljika, jer donekle štite biljke. Treba dodati i 10 do 15 centimetara malča radi zaštite.