REČ-DVE O NAŠIM OMILJENIM BOŽIĆNIM ZAČINIMA  Biljke vrednije od zlata
Foto: Shutterstock

Pošto je Božić bio vreme velikih praznika, mnogi začini su postali sinonim za ovo doba godine, a tradicionalna jela su dobila egzotični remont uvođenjem nekih neverovatno ukusnih začina. Više o njima otkrivaju stručnjaci centra za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".

REČ-DVE O NAŠIM OMILJENIM BOŽIĆNIM ZAČINIMA  Biljke vrednije od zlata

Foto: Shutterstock

 

CIMET

Smatran da je u nekim drevnim kulturama vredniji od zlata, cimet ima dugu istoriju i doveo je do toga da mnogi trgovci i moreplovci, uključujući Kristifora Kolumba, pretražuju svet u potrazi za izvorom začina. Nije samo ukus cimeta koristan u kuvanju - on takođe inhibira rast bakterija na mesu i koristi se kao konzervans od davnina.

REČ-DVE O NAŠIM OMILJENIM BOŽIĆNIM ZAČINIMA  Biljke vrednije od zlata

Foto: Shutterstock

 

KARANFILIĆ

Cvetni pupoljci s drveta poreklom iz Indonezije, karanfilić se koristi kao začin zbog arome. Poznato je da postoji hiljadama godina, nakon što je u Siriji otkrivena keramička posuda koja sadrži karanfilić iz 1721. pre nove ere. Veruje se čak i da je kineski vođa iz dinastije Han zahtevao od svakog ko razgovara sa njim da prvo žvaće karanfilić da bi osvežio dah! Osim što je popularan u božićnim kulinarskim kreacijama, redovno se koristi s cimetom i kimom u meksičkoj i peruanskoj hrani.

MUSKATNI ORAŠČIĆ

Ovaj začin se pravi mlevenjem semena muskatnog oraščića u prah. Prvi put otkriven je pre otprilike 3.500 godina. Brzo je otkriveno da ima mnoga korisna svojstva, pomaže u očuvanju hrane i verovalo se da sprečava kugu. Trgovci koji su prvi otkrili začin čuvali su njegovo poreklo u tajnosti kako bi mogli da zadrže monopol na cenjeni predmet. Usledile su mnoge bitke da se dobije kontrola nad ostrvskim izvorom, ali danas to nije problem, jer se u svetu svake godine proizvede najmanje 10.000 tona muskatnog oraščića.

ĐUMBIR

Poreklom iz jugoistočne Azije, đumbir se široko koristio u drevnim kulturama za lečenje raznih bolesti i tegoba. U prvom veku prenosi se u Evropu. Mnogi ljudi se danas okreću đumbiru da bi se smirio stomak, ali se najčešće koristi u kuvanju. Pored prazničnih poslastica kao što je medenjak, đumbir se služi svuda, od suši barova kao kiseli prilog, do sokova od indijskog karija.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading