Neprijatan pad po snegu: Osim preloma, uganuće treba tretirati ozbiljno i s pažnjom
Foto: Shutterstock

Po ledu i snegu ljudi imaju slabiju koordinaciju pokreta, nesigurniji su i mišići su im slabiji, kažu u centru za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".

Kritična grupa

Najpodložniji ovim povredama su deca zbog skakanja, igranja na snegu, skijanja, sankanja, ali i starije osobe, kod kojih zbog godina i gubitka kalcijuma dolazi do pojave osteoporoze, pa su kosti nešto krtije i podložnije prelomima.

Neprijatan pad po snegu: Osim preloma, uganuće treba tretirati ozbiljno i s pažnjom

Foto: Shutterstock

 

Stepeni uganuća

Najčešći problem prilikom pada na ledu ili snegu, osim preloma, svakako je uganuće koje predstavlja izvrtanje zgloba. Najčešće stradaju skočni i ručni zglob, zglob kolena.

Prvi stepen - lagano istegnuće tetiva, blagi otok, bol na dodir.

Drugi stepen - veće istegnuće tetiva sa parcijalnim pucanjem tetivnih vlakana, bol na dodir i pokret, hematom.

Treći stepen - bol i u miru, pokreti onemogućeni, pucanje tetiva, pojava većeg hematoma i otoka.

LEČENJE: mirovanje, led, u zavisnost od stepena povrede imobilizacija, fizikalna terapija.

Iščašenje zglobova

Iščašenjem jednog ili više zglobova dolazi do razdvajanja zglobnih površina i do poremećaja normalnog odnosa, što uslovljava pojavu deformiteta zgloba i nemogućnost aktivnog pokreta, dok su pasivni pokreti veoma bolni. Dolazi do pojave hematoma, otoka, bolova pa čak i tokom mirovanja. Najčešće se dešava kod zgloba ramena, skočnog zgloba, kolena i kuka.

LEČENJE: repozicija, odnosno vraćanje zgloba u normalnu poziciju, imobilizacija, a nakon toga fizikalna terapija i rehabilitacija.

Neprijatan pad po snegu: Osim preloma, uganuće treba tretirati ozbiljno i s pažnjom

Foto: Shutterstock

 

Povrede mišića ili tetiva

Povrede mišića ili tetiva se javljaju  u vidu istegnuća ili u vidu pucanja mišića ili mišićnih vlakana, i to kao delimično, odnosno parcijalno, ili potpuno, odnosno totalno pucanje. Manifestuje se tako što su mišići bolni na dodir i na pokret, sa hematomom ili bez njega, praćeni većim ili manjim otokom.

LEČENJE: primena leda, mirovanje, a kod pucanja mišićnih vlakana i fizikalna terapija.

Kontuzije ili nagnječenja mekih tkiva

Kontuzije ili udarci su lagane povrede mekih tkiva nastale kao posledica udarca. Prilikom jačih kontuzija dolazi do oštećenja mišićnih vlakna, sa stvaranjem izliva krvi (hematom). Povređeno mesto je bolno i otečeno. Kontuzije mogu pratiti i povrede ozbiljnijeg stepena, pa je potrebno potražiti savet stručnog lica.

LEČENJE: led i utrljavanje krema za smanjenje hematoma ako ga ima.

Ukočenje u leđima

Javlja se najčešće u lumbalnom delu ili u podnožju leđa. Najčešće se javlja prilikom direktne povrede, odnosno nezgode, ili naglog podizanja većeg tereta.

LEČENJE: mirovanje, a ako bolovi traju duže od pet dana, preporučuje se fizikalna terapija.

Neprijatan pad po snegu: Osim preloma, uganuće treba tretirati ozbiljno i s pažnjom

Foto: Shutterstock

 

Saveti za sve

Opšti princip ponašanja nalaže zimsku obuću, čizme ili duboke cipele sa gumenim đonom, hod na ledu ili poledici trebalo bi da bude sitniji, s nogama blago savijenim u kolenima. Ne bi trebalo držati ruke u džepovima, zbog boljeg balansa. Naročita pažnja treba da se obrati na metalne ili mermerne ploče jer su posebno klizave. Ako na trotoaru ima poledice, držite se za neki vid ograde. Pokreti na širokoj osnovi, dakle oslanjanje celim stopalom, a ne peta-prsti uz obavezno adekvatan razmak između stopala zbog stabilnosti.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading