DAN JE TMURAN, JA MAMURAN Praznici su vreme za opuštanje, a gde ima, tu se i preliva, međutim posledice umeju da budu dosta bolne za telo i mozak

alo.rs | Žena 04.01.2022 12:35

Novogodišnje slavlje i ručkovi s familijom otegli su se u nedogled i vi se, dabome, osećate loše. Ležite u krevetu dok vam bubnji u glavi, čini vam se da je neko uključio blender na plafonu koji nikako da prestane da se obrće... Treba lečiti posledice. Zvuči poznato? Telu su potrebna puna 24 časa da se očisti od viška alkohola, a vama se povodi za nazdravljanje nadovezuju dan za danom.

Foto: Shutterstock

Mamurluk nije samo posledica prekomernog unošenja alkohola, već i dehidratacije. U prvim novogodišnjim danima doktori prijavljuju najviše slučajeva napada žučne kese, visokog krvnog pritiska, ali i trovanja alkoholom.

Najčešći problemi

- Mamurluk je najjači, to jest najizraženiji kod mladih, ali su sve češći i napadi žučne kese jer se jede brza i kalorična hrana. Kod starijih se pored ovih problema javlja i visok krvni pritisak - navodi za Alo! dr Ana Nikolić. Prema njenim rečima, zabraniti ili ograničiti nekom konzumiranje alkohola za ovakve prilike nije moguće, ali postoje preventivne mere koje mogu ublažiti probleme koji se javljaju posle ludih noći.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Nikako na prazan stomak

- Obavezno treba nešto malo i pojesti pre proslave. Ukoliko se već konzumira veća količina alkohola, ne treba da sedite, već da se bacite na igranje da bi se otrovi izbacili iz organizma. Na kraju, po povratku kući ili pre spavanja, obavezno popijte šumeći vitamin C, vitamin B kompleksa, kao i kalcijum i magnezijum. Ako vas sutra bude bolela glava, možete da popijete i neki slabiji analgetik, kao što je paracetamol - savetuje dr Nikolić, apelujući da se povede računa i o oblačenju - nakon mamurluka i prejedanja, lekare u novoj godini očekuju i prehlađeni pacijenti.

Saveti za uspešnu borbu protiv mamurluka

*Najefikasniji i najjeftiniji način da sprečite mamurluk je da se posle maratonskog opijanja - dobro napijete mlake vode.

*Vitamin C je ključan za oslobađanje negativnih posledica pijanstva. Dakle pijte limunadu, đus ili grickajte crvenu papriku.

*Poznato je da posle bančenja koktel od pomorandžinog soka s votkom vraća iz mrtvih. Trik je da votku treba sipati vrlo malo, tek nekoliko kapi.

*Najbolje je sprečiti nego lečiti, pa zato prvo pojedite nešto pre pijančenja ili mezite. Tu praksu imaju stari kafanski vukovi.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

*Često se mogu pročitati saveti o tome kako bi kafu trebalo izbegavati jutro posle. To je, međutim, samo delimično tačno jer kafa utiče na širenje krvnih sudova, što će vam srediti glavobolju. Popijte dosta vode uz kafu.

*Iako je doručak poslednje što vam pada na pamet, ugljeni hidrati utiču na manju apsorpciju alkohola pa makar s nogu pojedite pecivo.

*Mlečne napitke izbegavajte zbog dijareje, ali zato jogurt zaustavlja nadimanje.

*Kašičica meda će vam pomoći da nadoknadite izgubljene minerale, ali ga nemojte uzimati previše jer se šećer vezuje za alkohol, pa vam problem može postati veći.

* Probajte čaroban eliksir za lečenje mamurluka - potrebno vam je pola litra soka od paradajza, tri kašičice jabukovog sirćeta, sok od celog limuna, četiri kriške izrendanog crnog luka, sitno iseckan celer i dve kašičice aleve paprike. Mamurluk je kao rukom odnesen!

Expand player
Pogledajte više