SADNJA TOKOM FEBRUARA Iako se to ne bi reklo po niskim temperaturama, ali ljubitelji biljaka uskoro kreću u sadnju
Tradicija je da na početku godine pravimo velike panove, a kraj januara i februar su takođe meseci velikih odluka u bašti. Pa hajde da vidimo šta može da se sadi u ovim hladnim danima i da se polako pripremimo za povratak sunčanih dana i buđenje prirode.
Očigledno, ovaj mesec nije baš pogodan za uživanje u vrtu na otvorenom, ali među drvećem, povrćem ili cvećem postoji veliki broj vrsta koje možete saditi tokom februara, naravno kad nema snežnih nanosa.
DRVEĆE KOJE MOŽETE DA SADITE
Zima je pogodna za sadnju određenih vrsta drveća, a za neke, u zavisnosti od vrste, čak se i preporučuje. Pronađite drvo koje najbolje odgovara vašim potrebama i željama, bilo da želite voćku ili ne, u svojoj bašti ili na balkonu, na zemlji ili u saksiji…
Foto: Shutterstock
BREZA - Rustična i otporna, breza se može saditi u svim našim vrtovima, po mogućnosti na suncu. Što se tiče tla, boji se samo previše krečnjaka ili nedovoljno drenirane zemlje. U bašti, to je drvo pogodno za mnoge situacije - kao usamljena lepotica, u šumarku, u travi ili velikoj saksiji ili u nizu duž uličice.
TREŠNJE - Uspeva gotovo svuda, čak i na krečnjaku. Prihvata sve uslove, ali se plaši previše toplih i suvih leta. U bašti, to je drvo koje možete posaditi bilo gde i uživati u slatkim plodovima kad za to dođe vreme.
JABUKE - Zima (isključujući period mraza) je uglavnom sezona za sadnju voćki. Ako ste ljubitelj jabuka, iskoristite ovaj mesec da postavite svoj voćnjak. Ovo drvo će dati svoju prvu berbu dve do četiri godine nakon sadnje.
POVRĆE KOJE MOŽETE DA SADITE
Zima je pogodnija za sadnju određenih vrsta povrća: u zavisnosti od sorte, preporučuje se čak i sadnja početkom godine. Evo nekih predloga:
KUPUS I BROKOLI - Za ovo povrće potrebno je tlo bogato humusom i dubinski obrađeno. Da biste ih zaštitili od mraza i održali tlo na hladnom, preko sadnica stavite dobar sloj slame.
Foto: Shutterstock
PASULJ - Na otvorenom, setva se vrši u glinovito tlo, humusno, obično obogaćeno kompostom i po mogućnosti blago alkalno. Odaberite mesto u poluseni, ili čak u hladu na jugu. Može se sejati i u žardinjere i saksije.
ŠARGAREPA - Šargarepa toleriše zimu, ali je potrebno preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti za zaštitu semena. Pokrijte sadnice da biste sprečili smrzavanje zrna. Najbolje debelim slojem malča.
SPANAĆ - Kraj januara i početak februara je idealan za setvu, ali i za berbu lišća. Spanać se može uzgajati u saksiji na terasi, u tom slučaju je potrebno redovno zalivanje da se biljka ne bi osušila.
CVEĆE KOJE MOŽETE DA SADITE
Neke biljke treba posaditi sada da biste uživali u cvetićima na proleće. Pogledajte koje cveće je najviše otporno na hladnoću i zimu.
Foto: Shutterstock
BEGONIJA - U saksijama ili u zemlji, u zatvorenom ili na otvorenom, begonija je sorta koja se lako uzgaja i nije previše zahtevna. Od juna do decembra daje najlepše latice u svim bojama od crvene, preko narandžaste, žute, roze i bele.
ZUMBUL - Zumbul je lukovičasta, višegodišnja biljka koja može da preživi do minus 15. Treba ga saditi u dobro navlaženo i drenirano tlo, jer višak vode dovodi do truljenja lukovica. Zahteva đubrivo na površini tokom hladnog perioda.