U poslednje vreme često zaboravljate? Ove navike će vam pomoći da poboljšate pamćenje

Ljubica Čurović | Žena 06.03.2022 12:00

Nije teško

Foto: Shutterstock

Uvedite ovo u svoju rutinu: 

Stalno učite nešto novo

Zvuči otrcano, ali nema bolje aktivnosti za naš mozak od učenja. U procesu učenja novih informacija i veština, u mozgu se formiraju nove neuronske veze, što je takođe važno za pamćenje. Možete naučiti bilo šta: od kineskog do igranja tenisa. Glavna stvar je kontinuirano primanje i obrada novih informacija. Ovladavanje kreativnim veštinama će takođe pomoći u poboljšanju pamćenja. Razmislite o tome šta ste dugo želeli. Ovladati tehnikom grafičkog crtanja? Naučite da radite na grnčarskom točku? Ili možda da naučite salsu? Svaka aktivnost koja uključuje primanje i obradu novih informacija će biti dobra. Tako da lako možete kombinovati posao sa zadovoljstvom.

Pokušajte da vodite dnevnik

Ako ste vodili dnevnike kao dete, sada je vreme da se vratite ovoj navici (a ako niste, onda počnite). Sposobnost strukturisanja misli i izražavanja u pisanom obliku je, generalno, samo korisna u životu, ali je i odličan trening za mozak. Možete zapisati dnevne događaje, svoje utiske o filmovima i knjigama koje ste gledali, brilijantne poslovne ideje i sve druge stvari koje vam padnu na pamet. Možete pisati rukom u prelepu svesku, ili na računaru, ili čak ispod fotografije na Instagramu ako imate želju da svoje misli podelite sa ljudima. Samo se nemojte zbuniti: zapisivanje nekoliko rečenica u pokretu u beleške na telefonu i unos u dnevnik su dve različite stvari. Važno je mirno sesti, koncentrisati se i sastaviti razumljiv tekst, samo sa ovim pristupom to će pomoći povećanju moždane aktivnosti i razvoju pamćenja.

Pratite zdrave masti u vašoj ishrani

Uravnotežena ishrana je važna za funkcionisanje ne samo mozga, već i celog organizma. Međutim, upravo ovom organu su vitalno potrebne masti. Naravno, vaš mozak će takođe dobro raditi na proteinima i ugljenim hidratima, ali ne tako efikasno. Ključnu i najefikasniju supstancu koja zaista može da utiče na funkcionisanje mozga i kognitivne sposobnosti, naučnici su nazvali omega-3 masne kiseline. Neophodne su za izgradnju membrana u moždanim ćelijama, kao i za sprečavanje inflamatornih reakcija i smanjenje oksidativnog stresa. Statistički, nedostatak omega-3 masnih kiselina je povezan sa većim rizikom od naglog pada kognitivnih i memorijskih sposobnosti sa godinama.

Omega su među onim supstancama koje se lako dobijaju hranom u pravoj količini, tako da trčanje kod lekara i traženje dijetetskih suplemenata uopšte nije neophodno. Uverite se da vaša ishrana uključuje masnu ribu, orašaste plodove, semenke, avokado i maslinovo ulje. Za vegane i vegetarijance, komponenta na biljnoj bazi sa ove liste će biti dovoljna.

Expand player
Pogledajte više