DRVCE U POSUDI Iako nije biljka pogodna za početnike, može vam pružiti dosta uživanja
Prva dilema u vezi s ovim zanimljivim dekorativnim biljkama dolazi upravo od pitanja šta je bonsai. Da li je to vrsta drveta, ili pak tehnika kojom se drvo gaji i oblikuje? Ako vam kažemo da bonsai mogu biti i četinari i javor i, na primer, breza, zaključićete i sami. Bonsai je dakle tehnika uzgoja minijaturnog drveta u maloj posudi. Bon na japanskom znači - posuda, dok sai znači drvo. Bukvalni prevod bio bi drvo u posudi.
Filozofija uzgajanja bonsaija u centar stavlja uspostavljanje ravnoteže između čoveka i prirode. Uzgajivač se posvećuje ovim malim stablima i svake godine kroz njih proživljava smenu godišnjih doba. Kroz bonsai tehniku izražava svoju kreativnost i umetničku stranu, posvećuje biljci mnogo pažnje i nege, a zauzvrat dobija osećanje unutrašnje smirenosti i prelepu biljku.
Koje su biljke pogodne
Osnovni princip bonsai tehnike jeste uzgojiti minijaturno stablo koje ima sve karakteristike koju ta ista biljka ima u svojoj prirodnoj veličini. Sve biljke sa čvrstim stablom pravilnom negom i krojenjem mogu postati bonsai. Ipak, postoje neke vrste koje se lakše adaptiraju na malu posudu: javor, bor, fikus, bukva, brest, kesten i hrast.
Kako se uzgaja
Najviše vremena svakako je potrebno za gajenje iz semena. Na ovaj način prve rezultate svoga rada videćete tek nakon desetak godina. Druga mogućnost jeste oživljavanje dela grane, koji se onda odvaja od stabla i dalje uzgaja kao zasebna biljka. Najjednostavniji način da dobijete najkvalitetnije bonsai drvce jeste da u prirodi pronađete neku biljku koja je zakržljala. Kada ovakvo drvce presadimo u saksiju, ono već podseća na bonsai. Ipak, na njemu je potrebno dalje raditi. Prilikom presađivanja u saksiju koren ovakve biljke se skraćuje i ne pokriva zemljom u potpunosti. Suvišne grane ovog malog drveta se orezuju i na taj način se dobija željeni oblik.
Različiti oblici
Ako želite drvce koje ćete oblikovati tako da raste pod uglom, posadite ga u središte četvorougaone ili okrugle saksije. Ukoliko želite da bonsai raste uspravno, morate još dok je biljka jako mlada zabosti u saksiju štap pod uglom od 45 stepeni i privezati biljku za njega. Ukoliko želite da biljka bude oblika kaskade ili polukaskade, neophodno je da mladu stabljiku obavijete komadom žice, savijete vrh biljke dok ne bude u visini tla, a onda pričvrstite vrh žice komadom kanapa koji je privezan oko saksije.
Potrebna nega
Zemljišna smeša za bonsai se prilagođava biljnoj vrsti. Bonsai je neophodno đubriti s vremena na vreme, i to mineralnim đubrivom. Pre đubrenja biljku treba dobro zaliti. Orezivanjem grana drvo se jača i podstiče se njegov rast. Kako bi napredovalo i bilo zdravo dugi niz godina, neophodno je odseći mlade izdanke. Rezidbu treba obavljati samo kada biljka miruje. Zalivanje treba svakodnevno vršiti preko listova, dok se u zimskom periodu preporučuje samo povremeno zalivanje. Preporučuje se da svakodnevno proveravate da li je zemlja u saksiji suva.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)