DA VAM SAV TRUD NE PROPADNE Ovo je jedini pravilan način da se sterilišu tegle za zimnicu

Slobodanka Ćorić | Žena 24.08.2022 17:01

Naše bake odavno su smislile sjajan način sterilizacije ambalaže za turšiju, a što je od svega najbolje, ne zahteva mnogo ni truda, ni vremena, ni veštine

Foto: Shutterstock

Dok pripremate zimnicu, obavezan korak je i sterilizacija staklene ambalaže u koju ćete smestiti vaš ajvar, džem i druge namaze ili kiselu turšiju. Ovaj korak nikako ne smete da preskočite, jer ako flaše ili tegle ne budu 100 odsto čiste, čitav trud može da vam propadne.

Naše bake odavno su smislile sjajan način sterilizacije ambalaže za turšiju, a što je od svega najbolje, ne zahteva mnogo ni truda, ni vremena, ni veštine.

Prvi korak je da staklene tegle i flaše dobro operete deterdžentom za sudove koji inače koristite.

Kad se kratko ocede, lagano ih prebrišite čistom pamučnom kuhinjskom krpom, koja ne ostavlja dlačice.

Treći i poslednji korak jeste da zagrejete rernu na maksimalno 100 stepeni, poređate tegle u pleh tako da im otvor bude okrenut nadole, i stavite ih da se greju 15-20 minuta.

Pažljivo ih izvadite iz rerne (staklo će biti vrelo) i krenite na punjenje dok su tegle još tople.

Neke domaćice vole da se potpuno osiguraju, pa prethodno stavljaju tegle u ključalu vodu da se kratko "prokuvaju", pa tek onda stavljaju u rernu. Na ovaj način možete da izbegnete brisanje krpom - toplota rerne će osušiti preostalu vodu.

Savet plus: Savremene domaćice za sterilizaciju posuđa koriste mašinu za suđe. Pojedine mašine imaju opciju sterilizacije, a ukoliko nemaju, onda svakako tegle uključite na program koji suđe pere na temperaturi od 70 stepeni Celzijusa. Nakon pranja tegli u mašini, možete bezbedno sipati zimnicu u njih.

Za dodatnu sterilizaciju, tegle napunjene zimnicom možete opet da stavite u mašinu za suđe pa uključite na najjači program, tj. sa najvišom temperaturom, ali bez praška za pranje suđa.

BONUS VIDEO

Expand player
Pogledajte više