STARO NARODNO VEROVANJE Držite ludi kesten u džepu kaputa i očekujte čudo
Tradicija kaže da se čuva u džepu kaputa cele zime da bi se izbegle bolesti, ali ima i onih koji veruju da je dovoljno držati ga u kolima, na stolu ili u torbi
Tradicija kaže da se čuva u džepu kaputa cele zime da bi se izbegle bolesti. Tipično za jesen, kesteni su omiljeno i cenjeno voće ne samo zbog svog slatkog ukusa i pune teksture, već i zbog svojih korisnih svojstava.
Takođe je uobičajeno da se prehladite u jesen. Ali kakva veza može biti između ove bolesti i kestena?
Seljaci su koristili čudan i drevni lek protiv prehlade koji koristi blagotvorna svojstva kestena. Možda zamišljate izmišljotinu, sirup ili bilo šta na bazi ovog voća, ali umesto toga jednostavno morate staviti kestene u džep!
U stvarnosti, potrebno je napraviti važno pojašnjenje: kesten koji se koristi za zaštitu od prehlade nije onaj koji inače poznajemo, već indijski kesten ili „s konja“, takozvani ludi kesten! To su oni sjajni i okrugli kesteni koji su plod (nejestiv i otrovan) divljeg kestena.
Tradicija kaže da se čuva u džepu kaputa cele zime da bi se izbegle bolesti, ali ima i onih koji veruju da je dovoljno držati ga u kolima, na stolu ili u torbi.
Ali odakle bi došla korist od ovog leka?
Poreklo verovanja potiče od osobina koje divlji kesten ima u ublažavanju simptoma prehlade i astme kod konja.
Ljudska bića, međutim, ni pod kojim uslovima ne smeju da ih konzumiraju jer su otrovne i samim tim opasne.
Aktivni sastojak od interesa za lečenje prehlade je escin koji ovi kesteni sadrže, koji ima antiinflamatorno dejstvo i koristan je za podsticanje limfne drenaže i propustljivosti kapilara.
Očigledno je da u ovom leku nema ničeg naučnog, teško da svojstva ploda migriraju iz džepa na viruse prisutne u telu, ali ostaje fascinantan i pomalo magičan predlog, nasleđe kulturnog sistema. da se ne zaboravi prošlost.