Neophodni tokom zime: Ceramidi su obavezni u nezi kože
Za savršenu kožu
Oni su jedna od najvažnijih komponenti kože i ulaze u sastav epidermisa čineći čak 50 odsto istog. Toliko puta smo čuli o njima, ali znamo li šta su zapravo po strukturi? Reč je o uljima, odnosno lipidima koji čine gradivne komponente epidermisa. Ekspanzija internet tekstova i analiza stručnjaka proglasili su ceramide supersastojcima koji čine čudo kada se uvrste u svakodnevnu rutinu, ali da li je to baš uvek tako i mogu li pomoći svima? Jedno je sigurno, kada slušamo o njima, stičemo utisak da su nam preko potrebni. Složila bih se sa tim, a saznajte i zašto ih smatram jednim od esencijalnih sastojaka u proizvodima za negu lica i tela.
Naime, ceramidi se već prirodno nalaze u našem tkivu, baš kao i čuvena hijaluronska kiselina o kojoj su ispričana tolike priče. Upravo tako, oni su primenjivi na sve tipove kože.
Uloga u nezi kože
Zaštita
Zahvaljujući ovim čudesnim lipidima, koža uspeva da propusti onoliko vode koliko joj je potrebno kako bi zadržala optimum vlažnosti. Napomenuh već da oni čine čak 50 odsto površinskog sloja čime faktički svojom masnoćom drže ćelije epidermisa na okupu. Uz pomoć ove funkcije koža je uvek nežna, glatka i jedra, a ulogu ovih lipida pre svega bismo opisali kao zaštitnu. Oni čuvaju blagu kiselost površinskih slojeva koja sprečava da različiti patogeni organizmi prodru unutar ćelija i izazovu infekcije. Nedostatak ceramida izlaže nas pojavi osetljivosti, a može da vodi u suvoću, neprijatno perutanje i svrab, zatezanje i gubljenje elastičnosti. Kada u koži ima dovoljno ceramida, ćelije rade idealnim tempom, a koža lica je elastična i ima blistav izgled.
Hidratacija
Osim što imaju zaštitnu ulogu, oni ujedno i hidriraju zajedno sa nekoliko sastojaka prisutnih u kombinovanim proizvodima za negu. Urea je humektant koji izvlači vodu iz dubljih slojeva i namenjena je lečenju grube, ispucale kože. Zajedničkim snagama, ujedinjeni sa ureom i holesterolom, ceramidi pomažu održavanje vlažnosti i sprečavaju transepidermalni gubitak vode. Time se čuva preko potrebna voda u ćelijama, koja je ujedno i glavna prevencija starenju kože.
Elastičnost
Kao što je sada već dobro poznato, prisustvo ceramida omogućava da tkivo prima dovoljno vode a istovremeno istu zadržava i sprečava da se prekomerno potroši. Na ovaj način, primenom lipida zaključava se hidratacija u dubljim slojevima epidermisa. Hidrirana koža je jedra, proizvodi dovoljno kolagena koji podstiče njenu elastičnost, tako da možemo reći da su ceramidi sastojak koji preporučujemo i za anti-aging metode nege. Znamo da su bore i fine linije uvek vidljivije kada je lice suvlje, pa ako na vreme vodimo računa i brinemo o hidrataciji, i bore će biti manje primetne. Zaključavanjem vlage u gornjim slojevima epidermisa, minimiziramo vidljivost prvih znakova starenja.
Primena
Postoje tri esencijalna ceramida koja pronalaze široku primenu u kozmetologiji, iako u našoj koži postoji čak devet različitih gradivnih lipida koji čine idealno funkcionalnu celinu. Oni koji su najznačajniji su ceramidi 1, 3, kao i 6-II. Uglavnom se u proizvodima za negu nalazi neki od ova tri sastojka, dok ponekad možemo sresti i kombinaciju sva tri. To su neretko proizvodi namenjeni osobama koje imaju probleme sa atopijskim dermatitisom, psorijazom i ekcemima.
Ako ste prepoznali da su vam neophodni ovi sastojci, onda što pre razmotrite da u svoju negu uvrstite preparate koji sadrže ove važne lipide za zaštitu i oporavak tkiva. Suvlja koža voleće kreme i serume na bazi ceramida 1 i 6. Ako imate masniji tip, onda birajte sprejeve koji sadrže kombinaciju hijaluronske kiseline i ceramida, kao i čistače i tonike. Večernja rutina neka sadrži bar jedan proizvod sa ovom komponentom.
Višestruke koristi od ceramida su nešto zbog čega biram da ih upotrebljavam godinama. Oni poboljšavaju opšti izgled kože, štite je od isušivanja, a gotovo su idealni za negu u zimskim mesecima jer su naročito hranljivi, revitalizuju i imaju anti-aging svojstva.