Više štete nego koristi: Evo zbog čega ne treba da čistite lice nakon buđenja
Tri posledice
Iako jedni ljudi ne mogu da zamisle da izađu iz kuće, bez da su makar "poprskali oči", drugi smatraju da čak ni za tim, nema potrebe.
Stručnjaci za negu kože, dermatolog, dermatološka sestra i estetičar, otkrili su kakva su njihova osećanja o pranju lica uopšte i da li je zaista neophodno da umite lice ujutru.
Dok sva tri stručnjaka sa kojima su razgovarali kažu da možete da operete lice ujutru (jedan je to čak nazvao "neophodnim"), među njima je bilo nekih neslaganja i ako vam se koža lako suši, neki kažu da biste možda želeli da preskočite to jutarnje pranje.
- Iako dermatolozi često govore o umivanju lica dva puta dnevno, ne moraju svi to da rade - kaže dermatolog Dastin Portela i dodaje:
- Svaki put kada očistite lice, uklonićete neka od prirodnih ulja koja proizvodi vaša koža. Iz tog razloga, pojedinci sa suvom ili osetljivom kožom mogu imati koristi od preskakanja jutarnjeg pranja.
Ali da li on ujutro umiva lice?
- Umivanje ujutru sredstvom za čišćenje može biti opciono, ali to je praksa koju obično koristim - priznaje Portela.
Bez obzira da li ujutru umivate lice ili ne, svakako nemojte to raditi pod tušem, kaže poznati estetičar Tejlor Vorden.
- Vrela voda koja udari u lice može da pokida kapilare i isušuje kožu - upozorava ona.
Umivanje lica noću je važnije.
- Ako ste poput mnogih ljudi, dovoljno je teško raditi sve stvari koje treba da radite svaki dan, čak i jednom, a kamoli dvaput. A ako ćete da perete lice samo jednom dnevno, to bi trebalo da bude noću - kaže Portela i nastavlja:
- U većini slučajeva, kraj dana je vreme kada treba da očistite lice, jer ste tada bili više izloženi prljavštini i zagađenju tokom perioda od 16-18 sati. Šest do osam sati koje provedete u krevetu ne izlaže vašu kožu mnogo.
Dermatološka sestra Dženifer Edvards dodaje da "Pre spavanja, pranjem lica uklanjate šminku, višak ulja, bakterije i zagađivače životne sredine, koji mogu da zapuše pore. Noćno pranje je posebno važno, priprema vašu kožu za negu kože protiv starenja.
Umesto da sledimo strogo pravilo u koje doba dana treba da operete lice, stručnjaci navode da treba da prilagodimo rutinu nege kože sopstvenim potrebama.
- Ako imate prljav posao ili se bavite atletikom, možda će vam biti od pomoći da koristite maramicu za čišćenje nakon posla ili sporta, da biste uklonili deo prljavštine i znoja koji nakupljate ako niste u mogućnosti da odmah operete lice - kaže Portela.
Vorden, koja savetuje svoje klijente da operu lice posle vežbanja i pre spavanja, dodaje:
- Uvek volim da dodatno operem lice nakon izlaska iz aviona.
Bez obzira kada to uradite, Portela naglašava da zaista treba da umivate lice svaki dan.
- Preporučujem da operete kožu najmanje jednom dnevno. Ako koristite nežno sredstvo za čišćenje, nećete zaista poremetiti mikrobiom kože. Uklanjanje malo tog viška ulja može pomoći da se smanji rizik od problema, kao što su seboroični dermatitis i potencijalno rozacea.
Bez obzira u koje doba dana perete lice, nemojte koristiti toplu vodu.
Postoji jedna stvar oko koje se sva tri stručnjaka slažu: Nikada, nikada ne umijte lice toplom vodom.
- Topla voda može više oštetiti vašu kožnu barijeru i može vas brže isušiti - kaže Portela.
- Uvek operite lice mlakom vodom i vrhovima prstiju - preporučuje Edvards, koji nije ljubitelj umivanja i dodaje:
- Vruća voda i abrazivne krpe mogu iritirati i isušiti kožu.
A kada govorimo o vrhovima prstiju, Vorden, koji je već upozorio da ne koristite toplu vodu na licu pod tušem, ima još jedan (vruć!) savet o tome šta treba da uradite pre nego što operete lice, prvo operite ruke.