SRBI SE USTRUČAVAJU DA TRAŽE POVEĆANJE PLATE Ako ovako tražite veću platu, ubedićete šefa iz prve
Treba izabrati dobar trenutak. Kada vidite da je neko pod stresom, da mu je pažnja rasuta, da se brine o novonastalim problemima, strpite se
Normalno je nas raduje svako povećanje plate i svi težimo da zarađujemo što više. Ipak, nije tajna da je mnogima neprijatno da zatraže povišicu, čak i kada su svesni da je zaslužuju. Ovo može da bude trenutak kada imamo osećaj da tražimo uslugu, a ne zaslugu, a situacija je dodatno otežana ako nam je nadređeni neko ko "nije poznat" po tome da će uvažiti naše zahteve. Zašto se ovo dešava i koji način je najbolji da zatražimo povišicu, otkrile su u "Jutru" na Prvoj Tatjana Vidaković iz Infostuda i psihoterapeut Biljana Ćulafić.
"Ne bih rekla da su nam potrebni trikovi, već argumentovana priprema. Pre nego što dođete na sastanak, treba da uradite domaći zadatak. To je da se dobro pripremite, treba da vodite monolog, odnosno, da pitate sebe - šta radim na poslu, koji je opis mojih zaduženja, koliko dobro obavljam posao, šta mogu da uradim da budem efikasniji, na koji način mogu da pomognem poslodavcu da poveća svoj profit. Pregovori o plati nisu sprint, nego maraton", rekla je Tatjana.
Mnogima je neprijatno da traže povećanje plate, a Biljana Ćulafić otkriva na koji način to može da se prevaziđe.
"Problem je što mnogi ljudi imaju šemu podređivanja, odnosno nemaju čak ni svest koliko vrede i vrlo često dolaze na psihoterapiju sa takvim problemima, da ne znaju kako da se postave na poslu. Pitanje traženja plate je malo pitanje i odnosa prema autoritetu. Prevazilazi se psihoterapijskim radom, ali ja bih da podsetim sve ljude, ako ste možda bili nemoćni i morali da se se podređujete u porodici, sada ste odrasli. Možete da se zauzmete za sebe, imate pravo na to", rekla je Biljana i dodala da postoji još jedan problem.
"Pitanje je kakav je šef. Ako je on racionalan, ako on hoće da vas sasluša, ako on hoće da uvaži to što imate da iznesete, to je odlično. Jako je teško tražiti povećanje od nekoga ko je narcističan i misli da samo on radi u toj firmi. Skrenula bih pažnju ljudima da je važno da se pripreme, kao kad idu na razgovor za posao. Važno je da obrazložite zašto ste zaslužili povišicu. Možda vaš nadređeni ne zna šta vi zapravo radite, naročito u velikim sistemima. Uvek je važno naglasiti šta je firma dobile time što smo mi nešto uradili. Dakle, vežba, priprema i uvek ima smisla izaći i reći, ali u nekom ritmu. Ne možemo stalno da tražimo povišicu", objasnila je Biljana, a Tatjana je otkrila posle koliko vremena treba da se obratimo sa ovim zahtevom.
"To je sigurno nekoliko meseci, ali s druge strane, to zavisi i od kompanije. Neke imaju politiku da na godinu dana povećavaju plate. Tu ne postoji striktno pravilo, ali mislim da je mnogo bitno braniti svoje argumente. Mislim da je recept da budete osnaženi, da možete da odbranite svaki svoj zahtev vrlo argumentovano. 'Ja zaslužujem povišicu' nije dovoljno. Nastavite i recite - zato što radim prekovremeno, zato što imam dodatni obim posla, zato što moje angažovanje doprinosi ovoj kompaniji. Često se dešava da opis posla ne odgovara stvarnim zadacima na poslu. To takođe može da bude odličan argument", objasnila je Tatjana Vidaković.
Mnogi radnici spomenu poslodavcu da su dobili drugu ponudu, a Tatjana otkriva da li to treba da se radi.
"Opet zavisi. Kod nekih poslodavaca to deluje stimulativno, uplaše se da ne izgube zaposlenog i izaći će sa kontraponudom, a neke može samo da iznervira i da im to bude dodatni argument da ne povećaju platu. Treba izabrati dobar trenutak. Kada vidite da je neko pod stresom, da mu je pažnja rasuta, da se brine o novonastalim problemima, strpite se", objasnila je Tatjana.