Ovako upakovano meso je najbezbednije za jelo
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Pileće meso spada među omiljene namirnice - lako se kombinuje i sprema na razne načine, sadrži manje masti i kalorija od ostalih vrsta mesa. Odlično je za kuvanje, prženje, ali i pečenje u rerni... Međutim, pre same termičke obrade od ključnog je značaja da piletina bude sveža.

SVI PUTEVI VODE KA PILETINI

Piletina obiluje vitaminima B3 i B6, kao i selenom, te je odlična baza uravnoteže ishrane. Sadrži visok nivo proteina neophodnih za izgradnju i obnavljanje tkiva, ali i za održavanje mišićne mase.

Piletina se može pripremiti na više načina nego što možete da zamislite i lako može postati deo vaše svakodnevne ishrane. Potrošači traže da u svakom trenutku na raspolaganju imaju najsvežiju moguću hranu, a pored vrhunskog kvaliteta, istraživanja pokazuju da je svežina jedan od najznačajnijih faktora pri donošenju odluke o kupovini...

Ne hranim se po restoranima, kupujem namirnice za kuvanje i ozbiljno patim od toga da mi sve bude odmah na dohvat ruke. Logično onda da kupujem za više dana. I želim da to više dana ostane sveže.

Evo kako to kod mene funkcioniše:

Za junetinu se ne sekiram, ona je izdržljiva. Piletina, s druge strane – nije. Spada u najosetljivija mesa, odmah nakon ribe – i oba se uvek drže u frižideru. Kad kupim piletinu “na merenje” znam da moram da je upotrebim do sutra – jer ako dobijem i mrvicu onog "nije sveže" mirisa, imam ozbiljan problem s tim.

Takođe, vodim dinamičan život. Tek tako iskrsne neko druženje, zaglavim u gradu… Nije baš uvek sigurno da ću stvarno kuvati do sutra.

U PAKOVANJU JE SIGURNOST

Naravoučenije je da moja piletina treba da bude sveža nešto duže nego “samo do sutra”. Ako se i vi nađete u sličnoj situaciji, najsigurnije rešenje je piletina pakovana u kontrolisanim uslovima. Šta drugo?  

Ili na srpskom da nas ceo svet razume – pakovanje u modifikovanoj atmosferi. Ozbiljna stvar, jer kao vakumiranje, produžava svežinu hrane, bez E-brojeva i nepotrebnih aditiva. Postojeći vazduh se u posebnim uslovima eliminiše, a zatim ubacuje miks savršeno bezbednih gasova koji onemogućavaju dejstvo mikroorganizama.

Ovako upakovano meso je najbezbednije za jelo

Foto: Shutterstock

 

Zvuči kao neka naučnofantastična zabava – a zapravo i jeste, jer se koristi ozbiljna oprema. Hrana do samog isteka roka trajanja ostaje lepog mirisa, boje, ukusa, teksture. Ništa se ne menja danima. I to duži broj dana nego inače.

Naravno da sam proces mora da se radi s posebnom ambalažom, tako da su i posuda, i folija dizajnirani tako da budu adekvatna barijera u odnosu na spoljašnju sredinu.

DA LI JE MESAR NOSIO RUKAVICE – OVO VIŠE NIJE TEMA

Naredna bitna stavka je da nema bukvalno nikave opasnosti od kontaminacije. Baš vas briga da li je mesar nosio rukavice, kako je ko šta transportovao, da li je nekom nešto ispalo iz ruke ili nije. Jednostavno to prestaje da bude tema.

Kažem "mesar" jer tema danas jeste MAP pakovanje mesa – a upravo tako je pakovana Perutnina Ptuj Natur piletina. Pakovanje u modifikovanoj atmosferi (MAP – eng. Modified Atmosphere Packaging) predstavlja način produžavanja roka trajanja proizvoda bez ikakvog menjanja svojstava mesa.

Najvažniji benefit koji MAP pakovanje donosi jeste duža održivost proizvoda.  A ona se ne smatra piletinom višeg kvaliteta samo zbog ovakvog pakovanja, već je prethodno uzeto u obzir i da Perutnina Ptuj pilići nisu hranjeni hranom s aditivima. Niti su gajeni u kavezima, već im se kretanje u zatvorenom prostoru ne ograničava.

Proizvod je svež i zadržava sva kvalitativna svojstva tokom celog svog roka trajanja.  Od samog otvaranja pakovanja i upotreba ne postoji mogućnost spoljne kontaminacije.

Perutnina Ptuj Topiko, deo međunarodne PP Grupe najveći je proizvođač pilećeg mesa i mesnih prerađevina na domaćem tržištu. Kroz striktne procese kontrole svakog koraka proizvodnje ove kompanije obezbeđuje najviši kvalitet pilećeg mesa. Svi proizvodni procesi Perutnina Ptuj Topiko počinju, odvijaju se i završavaju u Srbiji.

RECEPT KOJI ĆETE VOLETI

Ovako upakovano meso je najbezbednije za jelo

Foto: Shutterstock

 

Jedno od najpopularnijih jela na svetu je Kari piletina. Mada ima vise načina na koji se sprema, ja vam dajem onaj koji meni uvek uspe i u kom uživa cela porodica.

Sada možemo da se vratimo na recept, ali ne pre napomena!

1. Kratka pasta, fuslili ili pene ili bilo šta slično njima – koristi se uz kremaste i guste sosove. Nikako špagete – a osetljive taljatele tek ne dolaze u obzir.

2. Ne spremajte ovo jelo s rafinisanim uljem. Pa čak ni s maslinovim. Jednostavno to ne ide, ne uklapa se. Samo maslac – verujte mi na reč.

Sastojci:

•     450 g pilećeg filea

•     400 g šampinjona

•     1 crvena paprika

•     oko 60 g maslaca

•     so

•     4 čena belog luka

•     100 ml belog vina

•     2 ravne kašičice karija u prahu

•     250 ml pavlake za kuvanje

•     1 žumance

•     peršun

•     parmezan (opciono)

•     pasta: fusilli ili penne

Priprema:

Naseckajte belo meso na kockice veličine manjeg zalogaja. Usitnite šampinjone i beli luk – a papriku isecite na tanke trakice, kako bi se brže ispržila. Na 20 g maslaca prvo ispržite šampinjone i malo ih posolite. Pred sam kraj prženja, kada voda koju su pustili ispari – dodajte i papriku. Gotovo povrće prebacite u činijicu, pa dodajte još 20 g maslaca i pržite piletinu, takođe blago posoljenu. Mešajte sve vreme kako ne bi dobila boju i isušila se. Gotovu piletinu takođe prebacite u drugu činijicu.

Za sos, na ostatku maslaca kratko propržite beli luk i dodajte vino. Sačekajte da miris alkohola ispari i sipajte kari prah. Nakon što se i on uprži – daodajte pavlaku. Dok je pavlaka još uvek nezagrejana, ubacite žumance i izmešajte brzo. Kad sos proključa (umerena temperatura), vratite piletinu i povrće, pa sve zajedno kuvajte još oko 5 minuta. Probajte sos koji treba da bude gust i umereno slan.

Skuvajte testeninu po pravilu “1/100/10” – tj. na 1 l vode ide 100 g testenine i 10 g soli. Servirajte sos i testeninu zajedno, ukrasite svežim peršunom i po želji pospite s malo parmezana.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading