Da perut postane zaborav: Potrebna su vam samo dva sastojka
Evo šta treba da radite
Gljivica Pityrosporum ovale koja se hrani lipidima u sebumu je izazivač peruti.
U normalnim uslovima tu gljivicu tokom pranja kose ispiramo s glave, ali postoje faktori, koji izazivaju prekomerno razmnožavanje pa ona počinje nadraživati kožu. Reakcija je obnavljanje ćelija kože, a čim sazre, odumiru i pretvaraju se perut.
Najjednostavniji je oblik terapije je šampon za vlasište sklono perutanju. Kod nekih će ljudi već ova terapija biti dovoljna, no kod drugih ni korištenje šampona neće dovesti do poboljšanja. Naprotiv, zbog neučinkovitosti, s vremenom će se problem pogoršati.
Proizvodi su to za čišćenje kože i regulaciju proliferacije površinskih ćelija. Oni ne sadrže mirise, parabene ni sapun.
Utiče i na samopouzdanje
Perut je ne samo estetski već i medicinski problem. S toga nelečena perut s vremenom može preći u seborojični dermatitis. Ovakvo stanje ne ugrožava zdravlje, ali narušava kvalitet života.
Kada ići lekaru?
Ako problem peruti ne možete rešiti sami, morate se javiti dermatologu. Lekar će na temelju anamneze odrediti terapiju.
Otkrijte krivca
- Genetsko nasleđe: ako majka ima perut, verovatnoća je da ćete i je vi imati.
- Masno vlasište: neki imaju preaktivne lojne žlezde, pa se na koži luči previše sebuma.
- Promena u temperaturi vazduha: suv vazduh isušuje kožu pa je podstiče na lučenje više sebuma.
Stres, bolest i hormonske promene.
Glavni simptomi
- Ljuskanje – Najočitijaje pojava ljuskica. To je znak da ćelije kože vlasišta odumiru. Ima ih na temenu, kosi, ramenima.
- Svrab – Perut je praćena svrabom.
- Crvenilo – Pojavljuje se ređe, obično u težim slučajevima peruti.
Jednostavna rešenja
Hranite se zdravije
Gljivica koja uzrokuje perut hrani se šećerom i mastima u vašem krvotoku. Umesto toga, prednost dajte nemasnom crvenom mesu i lisnatom zelenom povrću.
Izbegavajte proizvode za pravljenje frizura
Gusti gelovi i voskovi za frizure zatvaraju pore i “zarobljavaju” sebum.
Koristite medicinske šampone
Dobar je izbor medicinski šampon protiv peruti. S obzirom na to da se aktivni sastojak ketokonazol taloži u koži i kosi, ovaj šampon treba upotrebljavati dva puta nedeljno. U međuvremenu, važno je koristiti blage šampone .
Napravite sami šampon protiv peruti
Šampon protiv peruti možete sami pripremiti. Koštaće vas koliko plaćate kilogram jabuka koje su glavni sastojak ovoga domaćeg leka protiv peruti. Osim toga, takav šampon ne sadrži hemijske agense. Ogulite jabuke, odstranite jezgru i sameljite u kašu. Pomešajte kašu od jabuka s vodom u razmeri 1 naprema 3. Natopite kosu, nanesite šampon na vlasište i ostavite 10 minuta. Isperite kosu i operite neutralnim šamponom.
Kokosovo ulje
Operite kosu blagim šamponom, ne koristite regenerator.
Kada se kosa osuši, nanesite ulje. Nakon toga, isperite vlasište. Korištenje ulja preporučuje se dva do tri puta sedmično.
Limun
Limun vam pomoći u borbi protiv peruti. Nanesite sok na vlasište pre ili tokom pranja . Nakon toga, isperite kosu šamponom.