Vežbe za ispravljanje Iks nogu kod najmlađih

Ivana Vujnović | Žena 11.05.2021 11:24

Iks noge, odnosno genua valga, naziv je za deformitet nogu, odnosno kolena, a najčešće se javlja u dečjem uzrastu.

Foto: Shutterstock

Osobe s ovim problemom kada spoje noge, kolena su im priljubljena a stopala razdvojena pa noge imaju oblik slova iks, po čemu je ovaj problem i dobio ime, napominju iz ordinacije Master Physical. Kad posmatramo odnos spoljašnje vertikalne linije butne kosti i vertikalne linije potkolenice, one zauzimaju ugao manji od 170 stepeni.

Problemi koji se dešavaju

Pritisak u kolenu je neravnomeran. Veće je opterećenje na spoljašnjoj strani kolena, pa samim tim i pritisak na zglobne površine, hrskavicu i meniskus. Tkiva sa unutrašnje strane kolena su istegnuta i slaba. Često ovaj problem prate i ravna stopala, odnosno spušteni svodovi. To može biti ne samo posledica, već i uzrok problema.

Zbog promena u statici mogu se javiti bolovi. Deca s iks nogama su trapavija, nespretna, pri trčanju udaraju koleno o koleno, hodaju na unutrašnjoj strani stopala... Đon obuće im je češće izlizan s unutrašnje strane. Pri dužem hodu javlja se zamor i bolovi u svim zglobovima nogu, pa čak i u krstima.

Kod dece u prve dve godine tolerišu se problemi u vidu iks ili oks nogu manjeg stepena. Ako se deformitet prirodno, spontano ne ispravi do četvrte godine, potrebna je stručna pomoć i vežbe za njegovo rešavanje.

Kod većih deformiteta pored vežbi preporučuju se i cipele sa medijalnim pojačanjem. Kod dece preko osme godina života, potrebno je nošenje proteza.

Dete bi trebalo da dok sedi, to bude u položaju takozvanog turskog seda. Takođe, guralice i autiće na koje dete može sesti i odgurivati se stopalima treba izbegavati.

Objasnićemo neke od vežbi za iks noge koje se mogu raditi u kućnim uslovima bez dodatnih rekvizita i pomagala. Vežbe se rade minimum tri puta nedeljno, najbolje je svakodnevno, a svaka vežba treba da ima po 10 ponavljanja. Ako sumnjate da vaše dete ima ovaj problem, obavezno se posavetujte sa njegovim lekarom.

 

Vežba 1.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Početni čučeći položaj s prekrštenim stopalima

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Dete ustaje u stojeći položaj

Vežba 2.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Sedeći položaj s ispruženim nogama. Loptu obuhvatiti tabanskom stranom stopala.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Odignuti loptu od podloge i savijajući kolena privlačiti loptu ka trupu.

Vežba 3.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Sedeći položaj. Jedna noga je opružena. Druga savijena u kolenu tako da je stopalo oslonjeno na potkolenicu opružene noge.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Kliziti stopalom po potkolenici suprotne noge, gurajući što više koleno u stranu.

Vežba 4.

Foto: Shutterstock

Foto: Master Physical

 

 

Hodati na spoljašnjim stranama stopala, gurajući kolena u stranu.

Expand player
Pogledajte više