UPALA DESNI POSLEDICA KORONE Problemi sa zubima mogu da pogoršaju dijabetes, oboljenja srca i jetre, a kako utiču na koronu?
Jedno istraživanje je pokazalo da parodontoza može da bude faktor rizika za dobijanje težeg oblika korone. O tome smo razgovarali sa dr Ivanom Matković, ekspertom u oblasti implantologije.
Parodontoza je zapaljenje potpornih tkiva zuba. Kao posledica upale dolazi do postepenog gubitka ovih tkiva, a krajnji rezultat je rasklaćenost i gubitak zuba ako se oboljenje ne leči. Postoji više faktora koji dovode do upale desni - naslage usled neadekvatnog pranja, sistemska oboljenja, poput dijabetesa i slabog imuniteta, kao i nasledni faktor.
Da li paradontoza može uticati na obolevanje od kovida?
- Prema studijama koje sam dosad čitala, parodontoza ne povećava rizik za obolevanje od kovida, ali je povezuju s teškom kliničkom slikom i čak smrtnim ishodom. Dakle, ukoliko imate nelečenu parodontopatiju i dobijete koronu, veće su šanse da će klinička slika biti teža. Studija objavljena u martu ove godine pokazala je da pacijenti koji imaju uznapredovali oblik parodontopatije a zaraze se koronavirusom imaju veću šansu da dobiju ozbiljne komplikacije koje zahtevaju hospitalizaciju i upotrebu respiratora.
Kako se ova bolest leči?
- Terapija parodontoze sastoji se od tretmana koji pruža stomatolog i održavanja besprekorne oralne higijene. Veoma je važno ispoštovati oba dela. Kada je reč o ordinacijskom lečenju, postoje nehirurška i hirurška terapija, u zavisnosti od faze bolesti.
Koji su najbolji kućni lekovi za zaustavljanje krvarenja desni?
- Najbolji lek je savršena oralna higijena. Na prvom mestu je mehaničko čišćenje zuba, koje podrazumeva upotrebu četkice, konca za zube i interdentalnih četkica. Rastvori za ispiranje zuba su dobar dodatak mehaničkom čišćenju. Možete koristiti kupovni antiseptik ili prirodne, kao što su čaj od žalfije ili rastvor soli u vodi.
Nemačko društvo za higijenu u bolnicama preporučuje korišćenje dezinfekcionih rastvora za ispiranje usta jer mogu da smanje rizik od infekcije koronom?
- Ispiranje usta antiseptikom smanjuje broj prisutnih virusa u pljuvački, čime se smanjuje rizik prenosa bolesti nekom drugom ukoliko imate virus, ali vas ne štiti od zaražavanja. Treba naglasiti da ovaj efekat traje kratko. Ima svrhu u ordinacijama, kad je poželjno isprati usta pre tretmana.
Da li je odlazak kod zubara u periodu korone bezbedan?
- Naravno, ukoliko se poštuju mere predostrožnosti. To znači da osoblje ordinacije koristi zaštitnu opremu (maske, naočare ili vizire, rukavice, uniforme) i da se pravi razmak između termina kako bi se izbegao kontakt među pacijentima i provetrila ordinacija.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)