Krompir reguliše krvni pritisak, ali samo 1 način spremanja je ispravan
Kalijum, kojim je omiljeno povrće Srba veoma bogato, ima značajnu ulogu u funkcionisanju mišića, kardiovaskularnog i nervnog sistema, ali nutricionisti ističu da je njegov najbolji efekat to što pomaže u održavanju normalnog nivoa krvnog pritiska
Kada pomislite na krompir, verovatno ne mislite o njemu kao o nekoj superzdravoj hrani.
Međutim, ako izuzmemo krompirov čips ili pomftit, ovo povrće je zapravo odličan izvor raznih nutrijenata.
- Krompiri su sjajan izvor vitamina C, koji se povezuje sa jačim imunitetom, sintezom kolagena koji jača kožu i tkiva, daje joj elastičnost i štiti od štetnih slobodnih radikala i poboljšava apsorpciju gvožđa - kaže nutricionistkinja Bet Stark.
Krompir je izvor kalijuma
Osim toga, krompir je dobar izvor kalijuma, zbog čega pomaže u održavanju normalnog nivoa krvnog pritiska.
- Preciznije, jedan krompir sadrži oko 800 miligrama kalijuma, dok jedna banana sadrži oko 500 miligrama - ističe nutricionistkinja Amber Pankonin.
- Takođe, jedan krompir srednje večiline sadrži oko 160 kalorija, uglavnom iz ugljenih hidrata i sadrži oko tri-četiri grama vlakana. Sadrži malo masti i proteina, ali je zao bogat nutrijentima koji čuvaju zdravlje srca - kaže ona.
Krompir je omiljeno povrće Srba.
Kalijum, kojim je omiljeno povrće Srba veoma bogato, ima značajnu ulogu u funkcionisanju mišića, kardiovaskularnog i nervnog sistema, ali nutricionisti ističu da je njegov najbolji efekat to što pomaže u održavanju normalnog nivoa krvnog pritiska.
Krompir jedite sa kožom
- Iako možda ne možete fizički da osetite pozitivan uticaj krompira na nivo krvnog pritiska, vremenom je moguće da se normalizuje - kaže nutricionistkinja Stark, i dodaje:
- Krompir jedite sa kožom, kako biste uneli više kalijuma i vlakana.
Priprema krompira
Naravno, važno je na koji način pripremate krompir, a prženje je definitivno jedan od najgorih načina.
"Ja ih uglavnom pečem ili kuvam i jedem ih u kombinaciji sa namirnicama koje sadrže proteine ili masti, poput piletine ili pavlake pomešane sa vlašcem", otkriva nutricionistkinja Pankonin.