BOL U LEĐIMA I VOŽNJA Dugi sati sedenja i vožnje, pa još ako se na to doda i neudobno sedište, stres, posao, glavni su uzročnici bola u leđima
Istraživanja su pokazala da čak 80 odsto odraslih provede u proseku oko 360 sati godišnje u automobilu, a gde su sati provedeni u kancelariji i van nje.
Vožnja je postala primarni način prevoza, a za neke je i posao (vozači autobusa, kamiona, taksisti…). Neki od uzroka bola u leđima su: loše držanje, stres, urođeni problemi, neaktivnost ali i prinudni položaji.
Faktori koji utiču na bol
Vibracije - dok se auto kreće po podlozi, točkovi proizvode vibracije koje utiču na čitavo telo.
Sedeći položaj - Sedenje dok vozilo miruje se u principu ne razlikuje mnogo od sedenja na stolici, pod uslovom da se sedi u pravilnom položaju, a to znači da kolena i kukovi budu pod uglom od 90 stepeni, a leđa prava i naslonjena. Ima mnogo onih koji sede zavaljeno s dosta ispruženim nogama.
Sile pri vožnji - Kada je automobil u pokretu, na telo deluju razne sile, ubrzanje, usporavanje, naglo kočenje, sile koje se javljaju kad automobil skreće ili pri vožnji unazad, a tu su i vibracije samog motora, kao i vrsta podloge po kojoj se automobil kreće.
Foto: Shutterstock
Napetost mišića - S obzirom na to da su nam ruke na volanu, dolazi do opterećenja ramenog pojasa, torza i vratne kičme; stopala nisu postavljena ravno na podlozi već se istežemo zbog pritiska papučica - sve to deluje na smanjenu stabilnost lumbalnog dela leđa i povećanje mišićne napetosti.
Dizajn - Veoma važna stvar je i dizajn sedišta i da li je ono pravilno podešeno.
Dužina vožnje - Svi smo pročitali ili čuli kako treba praviti pauzu za vreme dugih vožnji, ali u stvarnosti retko praktikujemo ovakve savete. Izbegavajte vožnju koja traje duže od dva sata bez pauze. Kratkim pauzama pomažemo leđima da se istegnu i smanjujemo umor, te nelagodnost tokom vožnje svodimo na minimum. Ovo je naročito važno ako putujete na udaljene destinacije, odmor, more, a pogotovo ako se duže vreme niste bavili fizičkom aktivnošću.
Foto: Shutterstock
Kako sprečiti bol u leđima tokom vožnje
Ukoliko se dosta vremena provodi u kolima, postoje neke stvari koje se mogu uraditi kako bi boravak u kolima, bilo da se radi o dužem putovanju ili običnoj gradskoj vožnji, bio što komforniji.
• Primaknite svoje sedište na adekvatnu razdaljinu kako ne biste morali da se istežete da biste pritisnuli kvačilo.
• Podesite pravilno retrovizore.
• Pravite redovne kratke pauze tokom vožnje.
• Pokušajte da izbegnete uvrtanje u struku kada izlazite ili ulazite u auto.
• Imajte malo jastuče u automobilu i koristite ga da poduprete donji deo leđa.