BAZEN, CARSTVO BAKTERIJA Visoke temperature i vlažna koža pogoduju češćem razvoju urogenitalnih tegoba
Malo-malo pa čujemo da je neko kog znamo zapatio gljivicu ili bakteriju na bazenu ili u jezeru. Nažalost, leti se drastično povećava rizik za dobijanje vaginalnih infekcija kojima pogoduju toplota i vlaga. Kako ih prepoznati, sprečiti i lečiti, objašnjava dr Mima Fazlagić, specijalista ginekologije i akušerstva.
Uživanje u letnjim danima na bazenu ili na moru može da pokvari neželjeni gost - infekcija urogenitalnih organa. Vreme je toplo, često se ide na bazene, reke, jezera, a posle kupanja koža ostaje vlažna satima, kao i kupaći kostim. Razvoju bakterija najviše pogoduje temperatura tela, a gljivicama promenjen pH kože. I jedan i drugi uslov su leti ispunjeni.
Šta je uzrok letnjih infekcija?
- Najčešće dolazi do upale mokraćne bešike i pojave vaginalnih bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Koji su najčešći simptomi vaginalne infekcije?
- Najčešći simptomi vaginalnih infekcija su izmenjen vaginalni sekret po boji, mirisu i teksturi, kao i osećaj peckanja i svraba. Čim primetite neki od ovih simptoma, javite se ginekologu koji će uraditi pregled i uzeti adekvatne briseve da bi se odredio uzročnik infekcije i odgovarajuća terapija.
Kako se leče?
- Vaginalne infekcije se najefikasnije i najuspešnije leče vaginaletama, a zatim se preporučuje tretman vaginalnim probioticima. Svako može po savetu svog ginekologa na letovanje da ponese vaginalete i vaginalne probiotike, koje može koristiti kao prvu pomoć.
Koje su posledice ako se ne leče?
- Nekada naš imuni sistem može da se izbori sam sa nekom od infekcija, ali dugotrajne infekcije mogu dovesti do hroničnih upala, a ako su u pitanju polno prenosive bolesti i do ozbiljnih komplikacija.
Da li su leti urogenitalne infekcije česte kod oba pola?
- Zbog anatomske građe njihovih polnih organa, ove infekcije mnogo češće pogađaju žene.
Da li se na bazenu mogu dobiti i seksualno prenosive bolesti?
- Ne, izuzev trihomonijaze.
Koja je najbolja preventiva na letovanju?
- Važno je voditi računa o pravilnoj higijeni, izbegavati dugo sedenje u mokrom kostimu, a ko je osetljiviji može i preventivno koristiti vaginalne probiotike.
Za leto bez tegoba
- Održavajte jak imunitet tako što ćete jesti sveže voće i povrće.
- Pijte 8 čaša vode dnevno i ne trpite kada vam se ide u toalet jer zadržavanje mokraće može da uzrokuje infekciju urinarnog trakta.
- Ne sedite satima u mokrom kupaćem, pošto to pogoduje razvoju gljivica.
- Izbegavajte nošenje sintetičkog veša u kojem koža ne može da diše, jer to pogoduje razvoju infekcije.
- Izbegavajte upotrebu tampona dok ste na plaži ili bazenu jer oni upijaju i vodu, pa su pogodno tle za razvoj bakterija. Ili ih menjajte na jedan sat. I uloške leti menjajte često zbog toplote i znojenja, što može izazvati cistitis.
- Izbegavajte upotrebu parfimisanih sapuna, kupki i proizvoda za intimnu higijenu, jer mogu da izazovu iritaciju.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)