ZOVU JE "ZELENO ZLATO", ĐOKOVIĆ JE REDOVNO KORISTI: Riznica gvožđa i proteina, pomaže kod mršavljenja, jačanja imuniteta, čisti creva
Spirulina je alga koja pripada grupi modrozelenih bakterija ili cijanobakterija, podiže imunitet, čisti organizam, popravlja krvnu sliku i ima blagotvoran uticaj na ceo organizam. U nekim delovim sveta poznata i kao „zelena krv“ zato što čisti organizam i podiže energiju.
"Spirulinu sam počela da koristim u decembru odmah nakon operacije slepog creva. Razlog prvobitnog korišćenja spiruline, veoma nisko gvožđe u organizmu. Ovo je bio primaran razlog a tek kasnije kada sam uradila malo ispitivanje putem interneta, saznala sam mnoge druge benefite ove alge", navodi Olga P. iz Beograda, koja je oduševljena što je na neki način sasvim slučajno spoznala sve benefite ove namirnice.
Mnogi drevni narodi koristili su spirulinu za lečenje i jačanje organizma. Stari Asteci od nje su pripremali kolače. Danas se najviše uzgaja na području Kine, Australije i Havaja. Kina njome snabdeva polovinu svetskog tržišta te ju je proglasila namirnicom od nacionalnog interesa.
Visok sadržaj proteina
Spirulina je poznata kao najbogatiji izvor beta karotena, jer ga sadrži 10 puta više nego šargarepa. Uz to je i kompletan protein, što znači da sadrži svih devet esencijalnih masnih kiselina. Bogata je i vitaminima i mineralima.
Jedna dnevna doza spiruline u prahu sadrži više gvožđa nego dve šolje spanaća
Nakon berbe, od spiruline se pravi gusta pasta, koja se potom suši. Prodaje se u vidu praha, tableta, kapsula i pahuljica. Standardna dnevna doza je 5 g, ali se ta količina može povećati u zavisnosti od godina i težine.
Čuva nervni sistem i poboljšava vid
Ova modrozelena alga sadrži i zeaksantin – snažan antioksidans blagotvoran za nervni sistem i oči. Delotvorna je i kod trovanja teškim metalima zato što ih vezuje, a zatim potpomaže njihovo izbacivanje iz tela. Efikasna je i protiv štetnog zračenja.
Ubrzava gubitak kilograma
Spirulina olakšava borbu s viškom kilograma, jer brzo stvara osećaj sitosti. Daje potrebnu energiju, a ne sadrži šećer. Međutim, stručnjaci upozoravaju da se dijeta ne sme bazirati isključivo na spirulini, jer takav režim nije zdrav i ne daje dugoročne rezultate. Prekoračenje dnevnih doza može izazvati poremećaj u radu bubrega i jetre. Takođe, u slučaju bolesti i terapije lekovima, pre uzimanja spiruline treba se posavetovati s lekarom.
Čisti creva
Beta karoten je najdelotvorniji nutrijent u borbi protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije, ubrzavaju starenje i povećavaju rizik od malignih bolesti. Zahvaljujući tom sastojku, spirulina ima svojstvo da eliminiše toksine i druge nečistoće iz krvotoka.
Preporučuje se i bivšim alkoholičarima i pušačima radi izbacivanja nataloženih otrova. Poznata je i kao odlična preventiva protiv upalnih bolesti, posebno reumatoidnog artritisa. Zahvaljujući detoksikacijskim svojstvima, korišćena je u bivšem SSSR-u posle nuklearne katastrofe u Černobilju.
Jača imunitet
Kao prava proteinska bomba, ova alga je idealna za vegetarijance i vegane. Istraživanja su potvrdila blagotvoran uticaj na ljudsko zdravlje,
posebno na jačanje imuniteta, ubrzavanje metabolizma, snižavanje holesterola i stabilizaciju šećera u krvi. Nutricionisti je posebno preporučuju sportistima, trudnicama i osobama s oslabljenim imunitetom. I svetski šampion Novak Đoković otkrio je blagodeti ove alge. Kako sam kaže, spirulina je važan element njegove ishrane.
Razlozi “protiv”
Ako ste, nakon proučavanja benefita, poželeli da isprobate spirulinu, prvo treba da pročitate i sledeći odeljak, kako biste bili svesni rizika.
Mikroalge, pa i spirulina, dolaze u sušenom obliku (klasično sušenje ili sušenje zamrzavanjem), u tabletama, kapsulama ili u prahu. One se smatraju suplementima pa ne podležu striknim zakonskim regulativama kao lekovi, što znači da postoji mogućnost da na tržište dospeju čak i ako potencijalno sadrže toksične materije, poput teških metala i mikrocistina (objašnjenje sledi!)
Nemačko istraživanje iz 2012. godine pokazalo je da je od 13 brendova spiruline koji su u tom trenutku bili zastupljeni na njihovom tržištu, svih trinaest sadržalo opasne citotoksine. Razlog za ekstremni oprez prilikom kupovine? Definitivno, da!
1. Teški metali
Već smo, kada smo pričali o benefitima, spomenuli da mikroalge, kada se nađu u organizmu, vezuju teške metale. Pa zar ih onda takođe ne vezuju i u vodi u kojoj rastu? Odgovor je — da. Svi znamo da su, usled rastućeg zagađenja, vode u prirodi najčešće kontaminirane različitim toksinima, pa postoji opasnost da se u spirulini nađu neželjeni teški metali, koji će se onda pojaviti i u našem suplementu. Studija iz 2013. godine pokazala je da su u 25 uzoraka spiruline iz 25 različitih regija pronađene različite koncentracije teških metala, ali sve su bile u okvirima dozvoljenih vrednosti.
2. Citotoksini i mikrocistini
Dalje, priča o spirulini postaje još ozbiljnija.
Cijanotoksini su toksične materije koje tokom cvetanja stvaraju određene vrste modrozelenih bakterija (sećate li se da smo na početku teksta spomenuli da i spirulina spada u ovu grupu?) Odavno je poznata opasnost od trovanja pijaćih voda cijanotoksinima te postoje jasne odredbe o vrednosti preporučene dozvoljene koncentracije mikrotoksina u pijaćoj vodi. Međutim, stvari nisu tako jasne kada je hrana u pitanju — o tome možete saznati više u ovoj studiji.
Mikrocistini su vrsta hepatotoksina (oštećuju ćelije jetre) i najopasniji iz grupe cijanotoksina. Duža izloženost čak i malim količinama ovog toksina smatra se kancerogenom i veoma opasnom po vitalne organe. Otkuda mikrocistini i drugi cijanotoksini u suplementu spiruline? Prilikom uzgoja, često dolazi do mešanja kulutra modrozelenih bakterija , tj. tamo gde raste spirulina rastu i druge modrozelene bakterije pa i one toksične, koje stvaraju cijanotoksine. Prilikom berbe, postoji mogućnost da se uz spirulinu pokupi i određeni procenat toksičnih algi te da tako toksini završe u suplementu koji nam se predstavlja kao supernamirnica i reklamiraju se njegovi benefiti.
Kako izabrati bezbedan preparat spiruline?
Setite se sada da smo na početku priče naglasili da, uprkos opasnostima, industrija proizvodnje preparata od spiruline cveta. To ne treba da nas čudi ako imamo u vidu sve benefite koje smo naveli u slučajevima kada je suplement spiruline ispravan, dakle kada ne sadrži teške metale i mikrocistine. Ali, kako to možemo da znamo?
Trebalo bi da budu određene maksimalne dozvoljene količine cijanotoksina u hrani (upućujem ponovo na ovu studiju, pročitajte zaključak), kao i da se proizvodi redovno kontrolišu, te da na njima bude naznačeno da su prošli kontrolu i da ne sadrže mikrocistine niti teške metale. Tada bismo sa sigurnošću znali da je spirulina koju sipamo u svoj smuti zaista “plavo zlato”.
Trenutno, nažalost, situacija nije takva, ni u svetu, pa ni kod nas.
Pri izboru preparata spiruline uglavnom se preporučuje da se rukovodimo sledećim stavkama:
da se držimo proverenih proizvođača, onih koji na zahtev mogu da nam dostave podatke o testiranju i ispravnosti proizvoda (ne znam da li neko na našem tržištu to može da nam dostavi, baš bi me obradovalo)
da kupujemo organski proizvod kako bismo izbegli da se u spirulini nađu i druge neželjene materije, pored već navedenih
da izbegavamo spirulinu iz Kine, zbog velike zagađenosti tamošnjih voda, kao i onu iz Japana zbog nuklearne katastrofe u Fukušimi
da se radije odlučimo za spirulinu iz uzgajališta nego onu koja se skuplja sa jezera gde prirodno raste. Razlog? Veća mogućnost kontaminacije mikrocistinima u prirodnim vodama.
Na našem tržištu postoji više različitih brendova spiruline. Kod većine je veoma teško, ili nemoguće, u okviru onlajn prezentacija proizvoda ili na samoj ambalaži, pronaći informaciju o zemlji porekla iz koje se spirulina uvozi. Nije me obradovalo kada sam videla da su one vrste spiruline za koje sam uopšte uspela da nađem podatak o zemlji uvoza, sve iz Kine. Međutim, ni za jednu od njih nisam pronašla precizan podatak o proizvođaču (ništa o nazivu kompanije, podacima o lokaciji i načinima uzgoja i sl.).
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)