KAD TABLETE PROTIV BOLOVA NE DELUJU, GREŠKA JE DO NAS: Lekar otkrio pravilo "pravilo 10:20", kada jedino pomažu
Bol može da praktično da oživi od uzimanja pilula
Lekovi protiv bolova su efikasniji kada se uzimaju prema određenom režimu, a nemački doktor Oliver Emrik je otkrio i kako!
Kad glava zaboli, svi odmah posežemo za analgeticima. Nekima više pomažu oni na bazi paracetamola i kofeina dok su za druge ibuprofeni najefikasniji.
Međutim, ova vrsta lekova može izazvati kontraefekat ukoliko se isuviše često uzima. Stručnjaci upozoravaju da nepravilno lečenje ili predoziranje mogu da dovedu do još većeg problema - umesto da leče izazivaju bol. Stvara se začarani krug: bol - pilula - bol.
Oliver Emrik, nemački lekar opšte prakse, kaže da mnogi njegovi pacijenti greše što uzimaju tablete protiv bolova isuviše često. Ako se lekovi uzimaju kontinuirano, kaže, možete izazvati suprotan efekat i pogoršati simptome.
"Bol može da praktipčno da oživi od uzimanja pilula. Tada 'napadi' traju duže i postaju sve intenzivniji. Neophodno je pridržavati se određene metode uzimanja pilula", objasnio je dr Oliver.
Pravilo 10:20
Istakao da postoji samo jedno pravilo kojeg svi treba da se pridržavaju. Da bi se izbegao neželjeni efekat u lečenju glavobolje, dr Emrik preporučuje da se pridržavate proverenog "pravila 10:20". To znači da morate uzimati lekove protiv bolova ne više od deset dana mesečno, nakon čega morate napraviti pauzu od 20 dana. To je siguran način da će tablete delovati, a neće izazvati dalje probleme.