OPSTIPACIJA Neprijatna, ali ne i neizlečiva
Kako rešiti sve češći problem sa stomakom koji se danas javlja i kod odraslih i kod dece
Foto: Shutterstock
Osobe sa problemom opstipacije ili zatvora imaju manje od tri pražnjenja creva nedeljno, osećaj nadutosti, tvrdog i bolnog stomaka, mučninu. Dugogodišnja opstipacija ume drastično da oslabi imunitet i stvori podlogu za razne bolesti, kažu u centru za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".
Može se javiti u bilo kom životnom dobu, kod odraslih, dece, trudnica, beba. Javlja se i nakon porođaja, operacija, usled čestih i nezdravih dijeta, kod osoba koje odlažu odlazak u toalet zbog posla i putovanja. U slučaju dugotrajnog zatvora opterećuju se ostali organi (bubrezi, jetra, pluća i koža). Mogu se javiti i drugi simptomi: zamor, otežano disanje s izdahom neprijatnog mirisa, ubrzano lupanje srca, osećaj kiselosti u želucu, mučnina, podrigivanje, masna kosa i koža, sivkasto-žućkasti ten, česta i jaka glavobolja, loše raspoloženje.
Slabo kretanje jedan od uzroka
U poslednje vreme najčešći uzročnik za pojavu opstipacije je pasivan način života: manjak kretanja, nedovoljna fizička aktivnost, višečasovno sedenje pred računarom, mobilnim telefonom i televizorom. Ostali razlozi su:
Loša ishrana (namirnice sa malim sadržajem vlakana i tečnosti, velike količine mesa, jaja, beli hleb, šećer, gazirana pića) Foto: Shutterstock
Smanjen unos tečnosti
Neredovni obroci
Pregladnjivanje
Duga putovanja, promena klime
Jak stres, tuga, anksioznost, depresija
Česta upotreba purgativa (sredstva koja izazivaju pražnjenja debelog creva).
Foto: Shutterstock
Podstaknite rad creva
Ukoliko se javlja povremeno, nema razloga za brigu, a ako je učestala, pozabavite se ovim neprijatnim problemom. Evo kako da poboljšate rad creva:
Izbegavajte lekove koji pomažu pražnjenju creva, jer se njihovom konzumacijom gubi određena količina A,D, E i K vitamina, što narušava imunitet.
Jedite hranu bogatu vlaknima, koja omekšavaju stolicu i povećavaju njen volumen, više voća i povrća. Posavetujte se sa svojim nutricionistom koja hrana vam odgovara.
Pijte bar 2 litra vode dnevno.
Vežbajte tri puta nedeljno - tako se aktiviraju unutrašnji organi i podstiče rad creva. To može biti šetnja, plivanje, vežbe kod kuće ili u fitnes sali (aerobik).
- Masaža uljima je delotvorna - u 20 ml bademovog ulja stavite pet kapi eteričnog ulja mandarine i kružnim pokretima u pravcu kazaljki na satu nežno masirajte stomak svako veče nakon tuširanja. Ulje ostavite preko noći na koži.
- Komprese od hidrolata smilja - na manju gazu sipajte hidrolat čudotvornog smilja i stavite na stomak. Ostavite 20 minuta, a ponavljajte ujutru i uveče mesec dana.
Toplo-hladni oblozi pomažu
Naizmenično stavljanje toplih i hladnih obloga na stomak može da podstakne rad creva. Natopite peškir toplom vodom, iscedite ga, prekrijte njime stomak i ostavite 2 minuta, pa ga zamenite peškirom nakvašenim hladnom vodom koji se drži 4 minuta.
Vežbe kao prva pomoć
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 1: Lezite na leđa, noge savijte u kukovima i kolenima. Podignite jednu nogu, privucite rukama ka stomaku, zadržite 10-15 sekundi i spustite. Ponovite drugom nogom.
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 2: Lezite na leđa, noge savijte u kuku i kolenu, raširite i privucite ih rukama ka stomaku (zadržite 10-15 sek.).
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 3: Duboki čučanj. Radite polako sa zadržajem u krajnjoj poziciji (10-15 sek).
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 4: Lezite na leđa, noge podignite i oslonite na zid ili vrata. Ugao u kukovima 90 stepeni, kolena ispravljena. Dišite donjim delom stomaka (zadržati 1 min).
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 5: Lezite na leđa, savijte noge u kuku i kolenu, oslonac na stopalima. Podižite karlicu naviše (zadržati 10-15 sek).
Foto: Shutterstock
Foto: Master Physical
Vežba 6. Lezite na leđa, savijte noge u kuku i kolenu, stopala ostaju na podlozi. Podižite gornji deo trupa ka butinama (zadržati oko 5 sek).