TU JE U VAŠOJ KUĆI NA MNOGIM MESTIMA: Upotrebljavate ga, a ne znate da je smrtonosan
Zahvaljujući kontinuiranim istraživanjima neprestano usvajamo nova znanja o opasnostima po zdravlje koje vrebaju u našem okruženju i, iako ovo može biti neverovatno važna informacija, ponekad deluje kao da sve oko nas izaziva rak
To je definitivno slučaj kada je reč o jednom metalu o kome možda niste dugo razmišljali: aluminijum.
U stvari, mnogi od nas veruju da je aluminijum prilično bezopasan.
Uostalom, kuvamo i čuvamo hranu u aluminijumskim posudama, pa koliko može biti opasan?
Odgovor je prilično razočaravajući: Studija pokazuje da izlaganje ovom metalu može povećati invazivna i migraciona svojstva ćelija raka dojke kod ljudi.
Razlog leži u tome što širenje tumora karcinoma dojke, a ne prisustvo primarnog tumora, češće stoji iza smrtnosti od raka dojke, a to je izuzetno važan – i zabrinjavajući – nalaz.
Druga istraživanja su otkrila da žene sa karcinomom dojke imaju više nivoa aluminijuma u svojim telima od onih koje nisu obolele.
Nažalost, aluminijum se ne dovodi u vezu samo sa rakom. Oralno izlaganje metalu povezano je sa Alchajmerovom bolešću i drugim neurološkim problemima, uključujući i bolesti bubrega. Može dospeti u majčino mleko, a može uticati i na dečije kosti.
Aluminijum je teško izbeći
Aluminijum je svuda u našem okruženju. Na primer, najčešće se koristi u antiperspirantima, gde može da se probije u vaš krvotok kroz kožu i prouzrokuje probleme.
Studija je pokazala kako aluminijum hlorid, glavna vrsta aluminijuma koja se nalazi u antiperspirantima i dezodoransima, može da promeni zdrave ćelije dojke u kancerogene.
Iako su istraživači studije rekli da njihovi nalazi zvanično ne znače da aluminijum izaziva karcinom dojke, oni dovode u pitanje bezbednost njegove upotrebe u dezodoransu.
Pored dezodoransa, aluminijum se može naći u nekoliko drugih vrsta sredstava za ličnu higijenu, uključujući kozmetiku i adstrigente.
Takođe se nalazi u nekim lekovima. Aluminijum u prahu koristi se za vatromet, a aluminijumska jedinjenja se koriste za pročišćavanje vode.
Takođe ga u velikim količinama ima u kuhinjama, bilo da se nalazi u posuđu, u kom ljudi kuvaju hranu ili u limenkama za piće i aluminijumskoj foliji koja se koristi za odlaganje hrane i pečenja na roštilju.
Prema registru Agencije za toksične materije i bolesti, dodaje se i prilikom prerade nekih namirnica, uključujući prašak za pecivo, sredstva za bojenje i brašno. Oni izveštavaju da prosečna odrasla Amerikanka svakoga dana kroz svoju ishranu unese od sedam do devet miligrama aluminijuma.
Postoji velika verovatnoća da ste uneli aluminijum kada ste primili neku vakcinu. Često se koristi kao dodatak u vakcinama poput onih protiv hepatitisa A, gripa B, HPV, DTP i DTaP.
Neke rane simptome toksičnosti aluminijuma lako je odbaciti ili ih pripisati drugim uzrocima, poput glavobolje, depresije i suve kože. Često se ne primećuje sve dok ne bude prekasno i pojave se ozbiljniji simptomi, poput problema sa mišićima i gubitka pamćenja.
Aluminijum je rasprostranjen širom sveta i najobilniji je metal u kori naše planete. Lako ga je nabaviti i vrlo je pristupačan, zato je potrebno dosta truda da se izbegne.
Međutim, što više i više saznajemo o njegovim potencijalnim opasnostima, utoliko pre bismo mogli da smanjimo rizik od nekoliko bolesti.
Budite pažljivi kada su u pitanju proizvodi za ličnu higijenu koje koristite, izbegavajte aditive aluminijuma u vašoj hrani i posuđu i pazite na dodatak aluminijuma u vakcinama.