ODLUKA USKORO STUPA NA SNAGU: Zbog iscrpljenosti na poslu, možete na bolovanje, "burnout" postaje zvanična dijagnoza
Simptomi su najčešće iscrpljenost, nesanica, promena apetita, pad imuniteta, glavobolja, visok pritisak
Stres na poslu, odnosno, "izgaranje na poslu", takozvani "burnout", uskoro će postati i zvanična dijagnoza Svetske zdravstvene organizacije zbog koje ćemo moći da uzimamo i bolovanje.
Stres na radnom mestu, SZO je uvrstila u 11. izdanje priručnika Međunarodne klasifikacije bolesti, i to kao profesionalni fenomen. Dogovor je da države članice SZO u zdravstvenim ustanovama počnu da primenjuju ovu odluku od 1. januara 2022. a to znači i nova, veća prava za radnike kod lekara.
Srbija je, inače, članica Svetske zdravstvene organizacije. Kancelarija u Beogradu nastala je 1992. godine, da bi 2002. godine postali i punopravna članica. To praktično znači da se primena ove odluke o "burnout" sindoromu na globalnom niovu, može isto očekivati i u našoj zemlji.
Statistika inače govori, da skoro dve trećine građana u Srbji, što je 66 odsto, pati od hronične iscrpljenosti na poslu.
I to pokazuju podaci Međunarodne zdravstvene studije “Budućnost zdravlja”, piše Blic.
Simptomi su najčešće iscrpljenost, nesanica, promena apetita, pad imuniteta, glavobolja, visok pritisak… Tu su i osećaji praznine, poremećaji koncentracije, zaboravljanje, nervoza, preosetljivost… Na poslu se smanjuje efikasnost i povećava broj grešaka pri radu, a često dolazi i do povećanog odsustvovanja sa posla, kašnjenja na posao, povlačenje u sebe, izolacije od drugih...
Kako se lečiti?
Prvi korak u lečenju je psiholog ili neuropsihijatar. Ljudi na početku nisu svesni šta im se dešava, pa je vrlo bitno da im najbliži članovi porodice skrenu pažnju na stanje u kojem se nalaze.
Ako lekar utvrdi da je osoba pregorela na poslu i da je postala anksiozna ili depresivna, onda se uključuju lekovi.
Sa druge strane vrlo efikasan u lečenju napetosti i stresa je autogeni trening. To je trening koji se održava u poluzamračenoj sobi i sa potpunom tišinom i mirom. Vežba može da se izvodi sedeći ili ležeći.
Trening je podeljen u šest vežbi koje obuhvataju mišiće, srce, disanje, krvne žice, glavu i unutrašnje organe.