10 SAVETA ZA ĐAKE Ispravno razvijanje u školskom uzrastu može biti ugroženo

Piše: Olivera Popović, visokostrukovni fizioterapeut "Master Physical" | Žena 05.10.2021 14:10

Nošenje školskog ranca, višečasovno sedenje u klupama može imati značajne biomehaničke, fiziološke i druge posledice na dete ili tinejdžera, kao što su promene u držanju i hodu, povećan rizik od bolova u leđima, vratu i ramenima.

Foto: Shutterstock

Rančevi opterećuju zadnju stranu tela. Ako je još i pretežak, vuče težište tela deteta unazad, pomera ravnotežu, preopterećuje zadnju polovinu tela, što loše utiče na prirodne krivine kičmenog stuba grudnog i donjeg dela leđa. Javlja se napetost mišića, opterećenje zglobova kičme i ramenog pojasa. Ramena se povijaju ka napred, dovodeći do krivljenja kičme i pojavu kifotičnog držanja tela. Sve to može izazvati bol u mišićima ramenog pojasa i vrata, kao i glavobolju, kažu stručnjaci Centra za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".

Evo nekoliko ergonomskih saveta koji će uticati na pravilnu mehaniku i držanje tela, na pravilnu upotrebu školske torbe i opreme, a sve u cilju pravilnog rasta i razvoja deteta, sprečavanje deformiteta, problema i bolova u vratu, u ramenom pojasu i leđima.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Pravila koja treba da usvojite

1. Uverite se da dečji ranac nije pretežak. Ranac ne bi trebalo da prelazi 10 odsto težine deteta.

2. Birajte ranac sa široko postavljenim kaiševima kako bi se raspodelila težina ranca na cela leđa deteta.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

3. Uvek koristite oba kaiša za nošenje torbe, jer upotreba jednog kaiša može prebaciti preveliku težinu i stres na jednu stranu tela.

4. Namestite i zategnite kaiševe ranca tako da ranac lepo i potpuno prione uz leđa.

5. Ranac ne bi trebalo da visi i da pri hodu udara o detetove butine.

6. Velike i teže knjige postaviti uz zadnju stranu ranca, kako bi najveća težina bila najbliža detetovim leđima.

7. Prilikom podizanja ranca koristite mišiće nogu, savijajte se u kolenima i držite torbu uz telo.

8. Pravilan položaj u školskoj klupi je od izuzetne važnosti. Leđa bi trebalo da su priljubljena uz naslon stolice, ugao u kukovima i kolenima treba da zaklapa ugao od 90 stepeni. Stopala postavljena ravno na podlozi. Kada se laktovi oslone na klupu, nadlaktice bi trebalo da su postavljene uspravno.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

9. Visina monitora računara treba da bude u visini očiju. Ovo sprečava držanje glave pod uglom i naprezanje vrata. Ako se koristi laptop, podignite ekran u visinu očiju koristeći par knjiga ili stalak.

10. Pravilno držanje laktova pri kucanju. Tastatura računara treba da je postavljena tako da su laktovi savijeni pod uglom od 90 stepeni, a zglobovi ruke u neutralnom položaju.

Expand player
Pogledajte više