OTKRIVEN TAJNI RECEPT ZA NAJBOLJI RUSKI LEK Kumis, eliksir drevnih nomada, leči 100 bolesti,  bukvalno vraća "iz mrtvih"
Foto: Pixabay

Tajnu ovog napitka drevni nomadi su čuvali kao zenicu oka - i to u bukvalnom smislu: za razglašavanje recepta skiti su krivcima vadili oči. Zahvaljujući ovom eliksiru zdravlja neumorna vojska DŽingis Kana je osvojila pola sveta.

Mnogi veliki ljudi, između kojih Čehov i Tolstoj, svakodnevno su konzumirali ovaj isceljujući napitak. I danas je kumis, odnosno fermentisano kobilje mleko, veoma cenjen u Rusiji i Srednjoj Aziji kao efikasno sredstvo protiv različitih bolesti.

Šta sve leči kumis:

- Virusne infekcije

- Tuberkulozu

- Dizenteriju

- Čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu

- Gastritis

- Psorijazu

- Zatvor

- Anemiju

- Bolesti nervnog sistema

- Mamurluk

Kumis u tabletama

U naše vreme kumis je veoma cenjen u mnogim delovima Rusije – na primer, na Altaju, u Baškiriji, Tatarstanu, Kalmikiji i Dagestanu. Napitak od kobiljeg mleka je takođe popularan u Kazahstanu, Kirgiziji i drugim državama Centralne Azije.

Kazaški naučnici su pronašli način da naprave kumis u prahu i tabletama. Oni tvrde da nova tehnologija omogućava sublimaciju napitka bez gubitka vitamina i drugih korisnih supstanci. Isto tako se „suši“ i fermentisani napitak od mleka kamile, koji se zove šubat.

Kazahstanci prave od kumisa i šubata čak i sladoled. Što se tiče suvog „mlečnog vina“, država od njega godišnje zaradi oko milijardu dolara. Kilogram kumisa u prahu košta 200 dolara, a potražnja za eliksirom zdravlja na svetskom tržištu je ogromna.

Napitak nomada osvaja svet

Evropljani pokazuju veliko interesovanje za „mlečno pivo“ – tako najčešće zovu kumis u Starom svetu. Recept ovog napitka je doneo u Evropu jedan vojnik Trećeg rajha, koji je završio u ruskom zarobljeništvu nakon Drugog svetskog rata. U sovjetskom logoru Nemac je patio od tuberkuloze i bio bukvalno na ivici smrti. Ali jedan sažaljiv čobanin izlečio je bolesnika uz pomoć kumisa.

Kada se bivši vojnik vratio u Nemačku, on je odlučio da napravi u svom domaćinstvu proizvodnju kumisa. Tada, pre pola veka, njegovi zemljaci su nazvali ovu ideju suludom. Ali sada mnogi zavide naslednicima zarobljenika jer porodični biznis cveta. Štaviše, u Nemačkoj trenutno već 40 domaćinstava se bavi prodajom konjskog mleka.

Kumis postaje popularan i u drugim državama Evrope i Amerike. Mnogi ljudi pokušavaju da naprave ovaj napitak u kućnim uslovima, koristeći recept koji na sreću nisu uspeli da sačuvaju u tajnosti drevni nomadi.

Kako spremiti kumis

Napravite mešavinu od dve čaše pšeničnog brašna, dve supene kašike prosa, jedne supene kašike meda i jedne čajne kašičice pivskog kvasca. Prelijte smesu sa dve čaše kobiljeg mleka, dobro promešajte i ostavite na toplom mestu da uskisne.

Nakon toga stavite kiselu masu u kesu od gaze i prelijte sa pet litara kobiljeg mleka. Sačekajte da odstoji na toplom mestu 24 sata.

Tokom ovog vremena mešajte napitak što češće. Kada kumis dobije prijatan kiseli ukus, prespite ga u flaše, zatvorite i stavite u frižider.


Kumis regeneriše mikrofloru želuca, pa vam preporučujemo da što pre isprobate sledeći recept..

U šolji ključale vode rastvorite 2 kašike meda. Dobro promešajte i sipajte u veliku teglu. Dodajte 2 kašike kefira i litar mleka. Promešajte, prekrijte s dva sloja gaze i stavite na toplo mesto da odstoji tri dana. Zatim dodajte kašičicu suvog kvasca, promešajte i ponovo prekrijte gazom.

Čim primetite da su u tegli počeli da se pojavljuju mehurići, kumis je gotov. Stavite teglu u frižider i pijte po 0,5 dl pola sata pre jela tri puta dnevno najmanje dve nedelje.

Upozorenje: Vozači ne bi smeli da piju kumis pre nego što sednu za volan jer sadrži malu količinu alkohola.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading