PREHLADA KOJA NE PRESTAJE Šest grešaka koje mogu da vam produže respiratornu infekciju i upropaste imunitet
Koliko god se trudili, prehladu nije uvek lako izbeći. Većina traje samo tri do pet dana, ali i dalje možete biti zapušeni ili imati kašalj do dve nedelje. Problem je u tome što prehlade mogu duže trajati ili se pogoršati zbog navika i načina života (poput konzumiranja hrane koja narušava vaš imuni sistem) i ponašanja, uključujući i ona koja su inače zdrava.
Stručnjaci navode šest stvari koje utiču na to da se osećate lošije ili da produžite oporavak od obične prehlade.
1. Ne odustajete od teretane
Vežbanje može biti mentalni dar kada ste bolesni, jer u najmanju ruku podiže raspoloženje. Ali nemojte ovo uzeti kao dozvolu da date sve od sebe kad ste bolesni. Ako vam samo malo curi nos, imate dozvolu da vežbate uz jedno upozorenje - neka intenzitet napora bude blag do umeren. Međutim, ako imate groznicu, kašalj, pritisak u grudima ili uznemiren želudac, suzdržite se od svakog vežbanja dok se ti simptomi ne povuku.
Foto: Shutterstock
2. Kažete sebi da niste bolesni
Ako ste se oduvek pridržavali filozofije pobede uma nad materijom, kada je reč o oporavku od prehlade, odustanite od nje. Pretvaranje da niste bolesni vas neće ohrabriti da prekinete svoje aktivnosti, što znači da biste se mogli previše naprezati, čime bi se simptomi pogoršali. Vaše telo zaista najbolje zna, pa ga poslušajte i dajte mu odmor koji mu je potreban. U svakom slučaju, ako imate visoku temperaturu, povraćanje, nervozu želuca, jak kašalj ili začepljen nos sa značajnim curenjem, ostanite kod kuće.
Foto: Shutterstock
3. Malo spavate
Kada ste bolesni, san postaje još važniji. Nedovoljno spavanja može smanjiti funkciju imunološkog sistema i produžiti oporavak od prehlade. U jednoj kliničkoj studiji, pojedinci koji su spavali ispod pet sati noću imali su skoro tri puta veću verovatnoću da dobiju prehladu od onih koji su spavali više od sedam sati.
Foto: Shutterstock
4. I dalje pijete
Zaboravite mit da alkohol ubija sve klice. Kada ste prehlađeni, izbegavajte sve vrste alkohola. Zašto? Alkohol direktno potiskuje vaš imuni sistem i ima tendenciju da dehidrira organizam, pa produžava bolest. Alkohol takođe može poremetiti san, što je opet ključni deo oporavka.
Foto: Shutterstock
5. Ne kontrolišete stres
Hronični stres plus bolest su recept za katastrofu. Hronični fizički ili psihički stres može produžiti bolest i oporavak jer loše utiče na imuni sistem. Kada ste ozbiljno pod stresom, primoravate imunitet da radi jače, što mu otežava borbu protiv prehlade. Pokušajte da se odmorite što je više moguće i uključite se u aktivnosti koje vas smiruju - meditirajte, igrajte se sa svojim kućnim ljubimcem, čitajte ili gledajte filmove. Dajte svom telu vreme da se oporavi.
Foto: Shutterstock
6. Ne hidrirate se
Hidratacija postaje još važnija kada ste bolesni, a kada je reč o odabiru prave tečnosti za piće, opšte pravilo je da pijuckate nešto bistro. Vode, čaj i supe čuda čine! Studije potvrđuju da skraćuju trajanje i težinu infekcije. Pomažu u razređivanju sekreta koje vaše telo prirodno stvara tokom prehlade, a kada su ti sekreti i sluz ređi, lakše se čiste, zbog čega ćete se osećati bolje. S druge strane, tečnosti koje nisu bistre (poput mlečnih proizvoda) imaće za posledicu gušću sekreciju, pa ih izbegavajte.