DOKTOR PREDRAG KON OTKRIO: Evo zbog čega je skraćen rok između 2. i 3. vakcine
Na početku se tvrdilo da će vakcine štiti i po godinu dana, ali postoji ispitivanje efikasnosti i efektivnosti vakcina – to su nijanse, ali su izuzetno važne
Kako zaustaviti porast broja zaraženih i preminulih od korona virusa, pored mera prevencije stručnjaci od početka upozoravaju da je vakcinacija jedino rešenje. I dok vakcine zaista štite od smrtnih ishoda i težih oblika bolesti, što se i pokazalo kroz praksu, ispostavilo se da imunitet traje kraće nego što se prvobitno mislilo, o čemu je za TV K1 govorio epidemiolog dr Predrag Kon.
"Konstatovalo se da vakcinacija nema dugotrajnu zaštitu i počelo je obolevanje vakcinisanih. To se prvo videlo u Izraelu, još u julu i postalo je jasno da će i vakcinisani učestvovati u cirkulaciji virusa, zato se ovo nama i desilo. Na početku se tvrdilo da će vakcine štiti i po godinu dana, ali postoji ispitivanje efikasnosti i efektivnosti vakcina – to su nijanse, ali su izuzetno važne. Efektivnost je ono što se stvarno dešava, a efikasnost je šta se dešava sa nečim što merite, u smislu antitela. Prema tome, u efektivnosti vakcina se pokazalo da su one manje efektivne nego što su radovi pokazivali".
Dr Kon je rekao da je primećeno da posle četiri meseca od vakcinacije počinje učestalije obolevanje onih koji su primili kinesko cepivo, zbog čega je skraćeno vreme između primanje druge i buster doze.
Na pitanje da li to znači da je među vakcinisanima koji su u bolnici najviše onih koji su primili Sinofarm, dr Kon kaže:
"Tako je. To je jedna stvar. Najmanje ih je sa AstraZenekom, ali treba opet gledati ukupan broj, niko nije to obradio kako valja. Što se Sinofarma tiče, na osnovu broja obolelih se već vidi da treba u kraćem periodu da se daje treća doza. Uglavnom se daje ista vakcina, to je nešto što je do sada bilo u praksi u humanoj vakcinologiji, ovde je data mogućnost da se i kombinuje".
On ističe da je sve učestalija i reinfekcija, tj. obolevanje onih koji su već preležali kovid, ali srećom, i oni uglavnom imaju blažu kliničku sliku.
"Problem je što se sada otkriva da i nakon prirodne infekcije postoji ograničeni imunitet, i nakon prirodne infekcije nemate potpuno siguran trajni imunitet. Sve češće se dešavaju reinfekcije. Ali, kliničke slike su lakše kod onih koji imaju određenih stepen imuniteta", poručio je dr Kon, podvlačeći da nam je potreban kolektivni imunitet od 80 odsto da bi se smanjila transmisija virusa.