ZBOG OVOGA SU VAM LOŠI NALAZI Doktor otkrio najveće greške, koje pravimo pred vađenja krvi
Za laboratorijske analize poželjno je raditi „na prazan stomak“, što znači da pre vađenja krvi punih 12 sati ne treba jesti. Ujutro, na dan vađenja krvi, dopušteno je samo popiti malo vode, a izuzeci se prave samo u hitnim slučajevima.
„Kako hrana i produženo gladovanje imaju direktan efekat na metabolizam ugljenih hidrata, lipida i proteina, potrebno je da neke analize radite na prazan stomak. Pritom je efekat proteinskih (mesnih) obroka veći od efekta obroka sa ugljenim hidratima (hleb, testenina, kolači)“, objašnjava dr Ivica Cvetković.
Na prazan stomak obavezno se rade analize šećera u krvi, triglicerida, holesterola, vitamina B12, folne kiseline, alkalne fosfataze, beta-CrossLaps (marker za kosti), osteokalcina, gvožđa, kortizola, kao i kad se radi test izdisaja na helikobakteriju, PTH i homocistein. Za određivanje tumor markera, suprotno tome, nije potrebno da gladujete.
Pre vađenja krvi
Posljednji obrok pred sutrašnje vađenje krvi sme da bude lagana večera, i to ne kasnije od 19 sati. Ujutru na dan vađenja krvi nije dopušteno ništa osim malo vode, a 48 sati prije vađenja krvi izbjegavajte lekove (osim obaveznih), jači fizički napor i alkohol.
Masnoće u krvi
Dve nedelje ranije treba se normalno hraniti. Dva dana pred vađenje krvi izbegavajte vežbanje i alkohol. Dan pre vađenja krvi preporučuje se nemasna hrana i izbegavanje kafe posle 19 sati.
Vađenje krvi ne bi trebalo sprovoditi pre nego što prođe 8 nedelja od akutnog infarkta miokarda, hirurške operacije, traume, bakterijske ili virusne infekcije.
Određivanje gvožđa u krvi
Dva dana ranije ne pijte sokove obogaćene vitaminima (borovnica, crna ribizla, kupine, cvekla), cedevitu i kupinovo vino, jer mogu lažno da povećaju gvožđe, pa nalaz neće biti validan...
Nastavak teksta pročitajte na sajtu penzionisani.rs!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)