RUSKI TRAVAR SE KUNE U OVU BILJKU Samo jedan lista dnevno štiti mozak, jača imuni sistem i sprečava infekcije
U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja
Lekovita biljka čuvarkuća, koja vodi poreklo iz Meksika, poznata je po svojoj otpornosti, neuništivosti i lekovitosti, posebno kod upale uha. Čuvarkuća sadrži tanin, biljnu sluz, masno ulje, smolu, kalcijumov malat, mravlju i jabučnu kiselinu. Moderna su istraživanja potvrdila da poseduje izuzetno vredne kiseline, flavonoide i ugljene hidrate.
U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Lekovito dejstvo čuvarkuće
Ona je stari narodni lek za uhobolju, oštećenja bubne opne i gubitak sluha. Njen sok rastvara višak skrućene smole u uhu i smanjuje bol. Čak je i neki pedijatri preporučuju za decu. Da bi se njome lečili dovoljno je istisnuti 2 do 3 mililitara soka iz lista, ukapati u uho, malo odležati i nakon nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uha.
Sok od čuvarkuće
Sok čuvarkuće sadrži polisaharide i antibakterijske supstance koji su delotvorni protiv bakterija. Pomaže i kod nervnih smetnji, strahova i protiv crevnih parazita. Može se piti ili grgljati u slučaju bronhitisa, gnojne upale zuba, uha i grla. Preporučuje se kod zloćudnog tumora maternice i usne šupljine. Potrebno je tri kašičice soka na dan ili pojesti nekoliko listova ove biljke.
Čuvarkuća ima slično delovanje aloe vera, koja je poznata u lečenju različitih kožnih tegoba. Ova se biljka smatra jednim od najsigurnijih lekova za širok spektar kožnih bolesti. Zbog antiupalnih i antiseptičkih svojstava služi i kao odlična prva pomoć kod opekotina, uboda i ujeda, jer pruža brzo olakšanje i smirenje...
Nastavak teksta pročitajte na sajtu penzionisani.rs!