HIPERMOBILNOST ZGLOBOVA TEŠKO JE OTKRITI Postoje dva testa za skrining
Može se javiti na samo jednom ili dva zgloba. Međutim, određeni broj ljudi ima generalizovanu hipermobilnost, odnosno u svim zglobovima, kažu u Centru za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical". Hipermobilnost može se podeliti na dve oblasti - generalizovanu hipermobilnost bez genetskog, naslednog poremećaja vezivnog tkiva ili s njim.
Bolest koja nije nasledna
Hipermobilnost bez naslednog poremećaja vezivnog tkiva ne smatra se bolešću, već stanjem zgobova. To je često kod dece (čak 30 odsto), posebno mlađe od 10 godina, i to devojčica. Učestalost opada s uzrastom. Takva deca se uglavnom upućuju da se bave aktivnostima, kao što su ples, joga i gimnastika, gde se povećanje pokretljivosti zglobova smatra korisnim. Čak 10 odsto čitave populacije je hipermobilno, ali većina neće imati nikakve simptome.
Problemi koje izaziva
Kod drugih hipermobilnost može da izaziva i problem:
- bolove u zglobovima, leđima
- nestabilnost zgloba, a samim tim i nesigurnost,
- povrede (česta uganuća i isčašenja)
- deca su sklonija deformitetima kičmenog stuba i stopala
- rani početak artroze
- diskus hernije, burzitise, tendinitise
- moguća pojava otoka
Da li ste hipermobilni
Postoje dva testa za skrining koji se obično koriste za traženje generalizovane hipermobilnosti: upitnik i Beightonov rezultat.
Da biste odgovorili na upitnik, dobro je početi tako što ćete se setiti vremena kada ste bili tinejdžer. Zglobovi tokom starosti imaju tendenciju smanjene pokretljivosti, pa zbog toga test hipermobilnosti kod starije populacije neće biti uvek relevantan.
Upitnik
1. Možete li sada (ili da li ste ikada mogli) da dodirnete šakama pod bez savijanja kolena?
2. Možete li sada (ili da li ste ikada mogli) da savijete palac da dodirnete podlakticu?
3. Da li možete (ili ste mogli) da stavite nogu iza glave i vrata?
4. Da li kad potpuno ispravite noge kolena stoje unazad.
5. Da li su vam se kao detetu ili tinejdžeru iščašili rame ili kolena više puta?
Što se tiče rezultata Beightonovog skora mobilnosti, njega sporovode lekari koji prate opseg pokreta vaših prstiju, palca, laktova, leđa i kolena kroz seriju manevara.
Šta možete uraditi
Pre svega treba uticati na jačanju zglobova kroz fizičku aktivnost. Jaki mišići i tetive koji su postavljeni oko zglobova će u određenoj meri dati stabilnost zglobu, smanjiti preveliku amplitude, što će uticati i na prevenciju tegoba. Ono što treba izbegavati su vežbe istezanja. Međutim ukoliko je prisutan bol ili otok pre svake fizičke aktivnosti potrebno je da se javite svom lekaru koji će vas uputiti na fizikalni tretman.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)