Potpuno prirodno: Osam načina koji će vam sigurno pomoći da otpušite nos

alo.rs/srecna.republika/Lj.Č. | Žena 24.11.2021 11:00

Jedan od svakako najneprijatnijih simptoma nazeba je zapušen nos jer utiče i na naše čulo ukusa, a samim tim i na apetit

Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

1. Spavajte na boku

Začepljen nos znači da je u sinusima zarobljeno mnogo sluzi koja vam onemogućava pravilno disanje. Stoga je važno da tokom noći držite glavu podignutu tako što ćete dodati još jedan jastuk. Takođe je važno da pokušate da spavate na boku umesto na leđima jer će to pomoći pri otčepljivanju. Vaš nos će imati mnogo veće šanse da se 'isuši' tokom noći, umesto da se nakupi još više sluzi.

2. Hidratacija toplim supama i čajevima

Pijenje vrućih tečnosti vam možda neće pomoći da se brže rešite prehlade, ali će vas osloboditi neugodnih simptoma. Istraživači su otkrili da se ljudi koji piju tople napitke umesto onih na sobnoj temperaturi osećaju puno bolje. Kamilica, zeleni čaj, pileća supa i topla voda s limunom i medom mogu vas sasvim delotvorno umiriti. Placebo efekt koji stvaraju vrlo je važan kako biste se osećali bolje i lakše.

3. Topli oblog stavite na sinuse

Topli oblog deluje tako što smanjuje upale u sinusima i olakšava disanje. Samo uzmite čistu krpu, umočite je u toplu (ali ne vruću) vodu i stavite je na gornji deo nosa i donji deo čela. Toplina obloga otvoriće nozdrve i omogućiti vam lakše disanje. Pazite da ne ostavljate oblog predugo jer biste mogli da opečete kožu.

4. Očistite nos Noskom - čistačem nozdrva

To možda i nije najprijatnija stvar, ali je dokazano je delitvorna u čišćenju sinusa. Samo stanite iznad sudopere ili lavaboa i stavite čistač u jednu od nozdrva. Voda će ući u nos i izlaziće napolje iz druge nozdrve. Ovo možete da radite po jedan minut na svakoj nozdrvi.

Imajte na umu da ne možete koristiti bilo koju vodu. Najbolje je da koristite destilovanu ili sterilnu vodu, a ne vodu iz slavine koja bi mogla biti puna soli i drugih štetnih čestica. Čistače nozdrva možete pronaći u apotekama.

5. Kupite ovlaživač vazduha

Hladan, suv vazduh kakav je obično u našim kućama još više pogoršava zapušen nos. Tu dobro dođe ovlaživač vazduha jer oslobađa preko potrebnu vlagu u prostoriju. Možete ga držati uključenog i danju i noću, ali je korisniji dok spavate jer vam pomaže da se odmorite i osećate prijatnije.

6. Udišite paru od belog luka

Beli luk je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, a jako je koristan i kada ste prehlađeni. Možete ga jesti ili skuvati u malo vode i udisati njegovu paru i na taj način izbeći neprijatan zadah. Stavite peškir preko glave kako biste zadržali što više pare. Međutim, nemojte se previše približavati posudi. Najbolje je da se držite na udaljenosti do jedne ruke od nje.

7. Jedite začinjenu hranu

Verovatno ste primetili da nos počne da vam curi kada pojedete nešto ljuto. To vam može biti dobro privremeno rešenje kako biste nos zadržali što manje zapušenim. Ono što možete da učinite ja da počnete postepeno da dodajete ljute začine u jela, kao što je na primer crvena ljuta paprika, beli luk, đumbir i kurkuma. Kurkuma vam možda neće otpušiti nos, ali ima odlična protivupalna dejstva koja će vam generalno pomoći da se rešite prehlade.

8. Inhalirajte se specifičnim eteričnim uljima

Menta i eukaliptus su dve biljke koje sadrže mentol i koje odlično deluju kod zapušenog nosa. Možete piti čaj od tih biljaka, a možete koristiti i njihova eterična ulja. Ulje peperminta koristite tako što ćete ga utrljati na grudi nakon što ga pomešate sa baznim uljem kako biste izbegli opekotine kože. Naime, većina eteričnih ulja je izrazito koncentrisana i zato moraju da se koriste u kombinaciji sa baznim uljem, na primer na bazi Aloa vere. Treba vam samo nekoliko kapi peperminta i 30 ml baznog ulja, kao što je kokosovo ili ono od aloa vere.

Sa druge strane, ulje eukaliptusa možete udisati tako što ćete navlažiti pamučnu maramicu s nekoliko kapi i ostaviti je pored glave tokom noći. Takođe možete prokuvati malo vode sa nekoliko kapi ulja i udisati paru. Pazite da ulje ne dođe u direktan kontakt sa kožom jer može prouzrokovati opekotine.

Expand player
Pogledajte više