Obratite pažnju: Ako vam urin peni i izgleda ovako, vreme je da se obratite lekaru
Zavisno do stanju organizma, zdravlju i unosu hrane i pića, urin može imati različite boje. Ponekad je dovoljno povećati unos vode, ali postoje i situacije kada treba otići kod lekara
Kada obavite nuždu, obratite pažnju kakve boje je vaš urin jer po njoj možete otkriti neke stvari vezane za zdravlje i ovako možete da vidite u kakvom stnju su vam bubrezi i jetra. Na internetskoj stranici Klinike "Cleveland" iz SAD-a objašnjavaju kakve sve boje urin može biti, što to znači i kada se treba obratiti lekaru.
Kakve je boje vaš urin i što to znači:
Bez boje, skroz proziran
Pijete previše vode i bilo bi dobro da to smanjite.
Bleda boja slame
Ova boja je normalna i pokazuje da je sa zdravljem sve u redu te da unosite tekućine koliko treba.
Prozirno žućkasta
Ova boja je u granicama normale.
Tamno žuta
Sve je u redu, ali trebate piti više vode.
Boja meda
Telo vam žudi za tečnošću.
Boja piva, pomalo smeđa
Moglo bi se raditi o bolesti jetre ili teškoj dehidraciji. Pijte nekoliko dana više vode i ako boja urina ostane ista, obratite se lekaru.
Ružičasta ili crvenkasta
Ovakva boja se može pojaviti ako jedete cveklu, borovnice ili rabarbaru, ali i ukoliko u urinu ima krvi. To može ukazivati i naozbiljne zdravstvene probleme – na bolest bubrega, tumore, infekciju urinarnog trakta, probleme s prostatom ili nešto drugo. Takođe, urin je takve boje i kod trovanja živom. Svakako se javite lekaru.
Narandžasta boja
U ovom slučaju se može raditi o dehidraciji, ali i o problemima s jetrom ili žučnim kanalom. Takođe, mokraća je takve boje i kod trovanja hranom. Nije loše da se javite lekaru.
Plave ili zelene boje
Retko genetsko oboljenje može rezultirati ovakvim bojama urina, ali i neke bakterije koje inficiraju urinarni trakt. Moguće je i trovanje hranom ili uzimanje određenih lekova.
Mokraća se peni, šta sad?
Mokraća se ponekad zna zapeniti, a to može značiti da unosite previše proteina u organizam ili da imate problema s bubrezima. Posetite lekara ako vam se mokraća stalno peni. Inače, preporuka stručnjaka je periodično davati urin na analizu jer neke stvari se ne mogu videti golim okom. Recimo, nivo šećera u mokraći može ukazivati na rizik od dijabetesa.
Isto tako, nekada se urin zapeni ako previše urina izbacite u kratko vreme. Pokušajte pratiti stanje nekoliko dana.