UKOLIKO IMATE PROBLEMA SA ŠTITNOM ŽLEZDOM Obavezno probajte tibetansku vežbu
Foto: Shutterstock

Lekari upozoravaju da je poslednjih decenija u našoj zemlji broj obolelih od raka štitaste žlezde gotovo udvostručen, a kao mogući razlog za ovako drastično povećanje broja obolelih navode stres.

Šta god da je u pitanju, nemojte zanemarivati simptome: ubrzan puls, iznenadni napadi i lupanje srca, učestala stolica, brzo i lako zamaranje, poremećaj u spavanju i mršavljenje.

Bilo da lučite manje ili više hormona, oba poremećaja se leče hormonskom terapijom, a najbolja prevencija su namirnice bogate jodom: alge, morska riba i plodovi mora, šargarepa, brokoli, jagode, brusnice. Ipak, još jedna stvar koju možete da uradite za sebe jeste da vežbate. Probajte čuvenu tibetansku vežbu za štitastu žlezdu koja obezbeđuje povećani dotok krvi.

Vežba u pet koraka

1. Istrljajte dlanove jedan o drugi, da se dobro zagreju. Tople dlanove stavite nežno na štitastu žlezdu i držite ih tako desetak sekundi.

2. Tri puta uzastopno progutajte pljuvačku ili popijte tri gutljaja vode.

3. Izdahnite vazduh. Dok izdišete, savijte glavu unapred i što jače priljubite bradu uz grudi. Držite tako bradu nekoliko sekundi bez disanja. Kad počnete da udišete, dižite bradu i zabacite glavu. Zategnite vrat što više. Donju usnu podignite da pređe preko gornje. Ovo radite dok udišete. Zadržite glavu u tom položaju nekoliko sekundi. Kad počnete da izdišete vazduh, ponovo spustite glavu i priljubite bradu na grudi.

4. Dok vam je brada na grudima, polako okrećite glavu nalevo, pa nadesno, ne odvajajući bradu od grudi, tako da pritiskate grudi bočnim stranama brade. Na ovaj način se vrši odlična masaža štitaste žlezde.

5. Ponovo radite kao pod tačkama 1, 2, 3 i 4. Glava se podiže sa udahom i spušta sa izdahom i tako deset puta.

Vežba može da se radi u sedećem ili stojećem položaju. Treba je raditi redovno i često jer dovodi do poboljšanja stanja štitaste žlezde, a posebno je korisna kod hipotireoze. Kao i kod drugih tibetanskih vežbi, važna je i psihološka komponenta. Vežbu radite sa ljubavlju prema svom organizmu i oboleloj žlezdi.

Prirodna medicina 

Hipotireoza: Dve kašike heljdinog brašna preliti uveče čašom kefira, ostaviti da prenoći i popiti ujutru na prazan stomak.

Hipertireoza: Jednu malu kašiku ivanjskog cveća (žute broćike) preliti jednom šoljom ključale vode i ostaviti da odstoji svega nekoliko minuta. Piti tri puta dnevno. Uporedo ispirati grlo nešto jačim čajem od ove biljke, što češće u toku dana.

Čaj od aronije, žalfije i bele imele je dobar za bilo koji poremećaj rada štitaste žlezde.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading