AKO OVO OSETITE DOK POMERATE GLAVU, JAVITE SE NEUROLOGU Može biti prvi simptom koji upozorava na tešku bolest
Kada klimate glavom, ako vam se javi bol, osećaj kao da vam "prolazi struja" niz kičmu, proverite da li imate MS
Rani simptomi i znaci multiple skleroze su obično blagi, zbog kojih obolela osoba najčešće u početku ne traži medicinsku pomoć niti mišljenje specijaliste, a sami simptomi dođu i prođu, tako da ponekad tek nakon drugog ili nekog od narednih napada lekar od bolesnika saznaje da je pacijent i ranije imao tipične početne simptome ove bolesti koji su nestali nakon nekoliko dana.
Početni simptomi multiple skleroze često su dupli vid, mešanje crvene i zelene boje ili čak slepilo na jednom oku. Neobjašnjivi vidni problemi obično se poboljšavaju tek u višim stadijumima bolesti.
Kod većine bolesnika sa multiplom sklerozom javlja se i slabost mišića u udovima i problemi sa koordinacijom i ravnotežom u toku bolesti. Umor može biti izazvan fizičkom iscrpljenošću koji se može otkloniti odmaranjem, mada ovaj simtom takođe može poprimiti formu stalnog umora. Mnogi bolesnici imaju simptome kao što su neosetljivost, svrab kože, trnci (osećaj mravinjanja), dok drugi mogu osećati bolove.
Teškoće govora, tremor i vrtoglavica su često prisutne tegobe. Oko polovine ljudi sa multiplom sklerozom ima kognitivne teškoće poput poremećaja: koncentracije, pažnje, pamćenja, teškoće rasuđivanja i takvi simptomi su često blagi i obično se previđaju i zanemaruju.
Stručnjaci kažu da, iako ne postoji nijedan znak koji tačno može da potvrdi dijagnozu, postoji simptom koji otprilike jedna trećina pacijenata sa MS ima. Ako primetite nešto čudno kada klimate glavom, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom o skriningu za druge znakove MS.
Kada klimate glavom, ako vam se javi bol, osećaj kao da vam "prolazi struja" niz kičmu, proverite da li imate MS.
Iako oboleli od MS-a često projavljuju različite simptome, postoji nekoliko znakova koji se smatraju donekle uobičajenim, a jedan od njih je Lermitov simptom, prvi put zabeležen 1918. godine kao mogući znak MS. Studija iz 2015. objavljena u medicinskom časopisu "Annals of Indian Academy of Neurology" pokazala je da je ovaj znak prijavilo preko 33 procenta pacijenata sa MS.
"Lermitov znak je iznenadni osećaj koji podseća na električni udar koji prolazi niz zadnji deo vrata i kičmu, a zatim može da se širi u ruke i noge", kažu iz "Multiple Sclerosis Trust", britanske zdravstvene organizacije.
"Obično se pokreće savijanjem glave napred prema grudima ili klimanjem", objašnjavaju stručnjaci.
Mnogi simptomi MS-a su uzrokovani demijelinizacijom, odnosno oštećenjem mijelinske ovojnice, zaštitnog omotača masnog tkiva koje okružuje nervna vlakna u mozgu, optičkih nerava i kičmene moždine.
"Kada je mijelinska ovojnica oštećena, nervni impulsi se usporavaju ili čak zaustavljaju, izazivajući neurološke probleme", kažu doktori sa Klinike Mejo.
Lermitov znak
Prema studiji iz 2015. godine, Lermitov znak se javlja kada nervi postanu demijelinizovani i nakon toga pogrešno "komuniciraju". Osećaj sličan "udaru struje" je rezultat istezanja dorzalnog stuba kičmene moždine - senzornog puta centralnog nervnog sistema koji prenosi osećaj dodira i vibracije. Usled svega se kod obolelih od MS-a javlja jak bol. Studija iz 1993. otkriva da je ovaj simptom takođe povezan sa pojavom lezija na kičmi kod pacijenata sa MS.
Iako je Lermitov znak najčešće povezan sa MS, može da bude uzrokovan i drugim faktorima, poput hemoterapije, fizička povrede, diskus hernije, lupusa, prisustva parazita u kičmenoj moždini, "sabijanja" kičmene moždine, infekcije herpes zosterom i mnogim drugim.