GODINE NISU IZGOVOR Glavni razlog zbog kojeg stariji ne vežbaju jeste to što jednostavno nisu raspoloženi
Proces starenja donosi mnogobrojne promene u životu. Utiče na fizičke promene, ali i na psihološke, kao i na način života.
Sam proces starenja povećava i rizik od mnogih bolesti. Javljaju se i hormonske promene kako kod žena tako i kod muškaraca. Mišićna masa se smanjuje, a masti se brže talože. Javlja se manjak energije, motivacije, manjak aktivnosti…
Istraživanja u SAD su pokazala da više od četvrtine populacije starijih od 50 godina ne vežba uopšte. Kod nas je ovaj procenat nešto veći. Pasivan, sedeći način života, za sobom povlači niz problema i rizika, a pogotovo kad se udruži sa samim procesom starenja. Veoma je važno da se podigne svest o toj činjenici, kao i da ona treba da se promeni.
Mnogo je dokazanih dobrobiti od vežbanja koje niko ne može da porekne, pa tako uključivanjem u svoju dnevnu rutinu umnogome možemo uticati na poboljšanje zdravlja, prevenciju bolesti i podizanje kvaliteta života, kažu stručnjaci Centra za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".
Većini su poznati rizici, ali i pored toga ne rade na tome da nešto promene u svom načinu života, dok drugi jednostavno veruju u neke mitove vezane za starenje koji čak nisu ni blizu istini.
Foto: Shutterstock
Rizici kojima su izložene starije osobe koje ne vežbaju
Osobe starije od 50 godina već su izložene većem riziku od dobijanja određenih bolesti:
- bolesti kardiovaskularnog sistema
- pojava dijabetesa
- degenerativni procesi
- problem sa štitastom žlezdom
- pojava Alchajmerove bolesti
- pojava Parkinsonove bolesti
Najčešći mitovi
MIT: Bolje je ne vežbati nego izlagati se riziku od povrede ili preloma.
To je potpuno pogrešno. Niko ne traži od njih da rade veoma naporne i intenzivne vežbe. Vežbanje bi trebalo da bude umereno, prijatno, a intenzitet u skladu sa sklonostima i kondicijom osobe.
MIT: Starenje je neizbežno i uvek ga prate gore navedene bolesti.
Dokazano je da redovno vežbanje smanjuje rizik za dobijanje svih ovih bolesti.
MIT: Vežbanjem povećavamo rizik od srčanog udara.
Dokazano je da vežbanje ima vrlo pozitivan uticaj na ceo kardiovaskularni sistem, na krvne sudove i na srce. Naravno pod uslovom da nije isuviše intenzivno i naporno.
Foto: Shutterstock
MIT: Vežbanje je skupo.
Ukoliko želite da vežbate, nije vam potrebna teretana. Vežbanje može da se izvodi napolju, u parku, u stanu… bilo gde. Ne treba vam gomila tegova niti sprava. Dovoljne su dve bočice vode od pola litra umesto tegova, stolica i pod.
MIT: Manjak vremena, što zbog posla, što zbog čuvanja unuka, nabavke…
Ako ste motivisani, uvek ćete naći vremena. Dovoljno je da odvojite 45 minuta svakog drugog dana za svoje zdravlje.
Vežbe koje se preporučuju
- Hodanje, trčanje, plivanje ili vožnja bicikla
- Aerobik ili joga
- Parterske vežbe
Proces starenja ne možemo zaustaviti, ali možemo uticati da budemo zdravi i u formi. Da mnoge bolesti i probleme preveniramo, a neke da smanjimo na minimum. Važno je da se osećamo dobro i vitalno, što će uticati na sve sfere života.