DR KAMENOV OTKRIVA IDEALNU DOZU VITAMINA D Ova kombinacija sastojaka je najbolja za snažan imunitet
Imunolog dr Borislav Kamenov rekao je u Jutarnjem programu da smo zanemarili vitamine koji su značajni u sezoni virusa i ponovio da su toksini koji u krvotok dospevaju iz creva glavni krivci za pad imuniteta.
Dr Kamenov je kazao da se o imunitetu najviše priča zbog korona virusa, a da su svi "zaboravili" opšte stanje imunskog sistema, koji zavisi od mnogo faktora i određuje kako će se organizam izboriti sa izuazovima iz spoljašnje sredine, među kojima su i infekcije.
"Imunitet je intergralna, bazična stvar koja odražava suštinsko stanje organizma. On nije vezan za neki vitamin ili neku vakcinu, a o tome se najviše priča, zapostavili smo imunitet kao takav. A upravo nas on štiti od toga da se razbolimo", rekao je dr Kamenov i objasnio o čemu je reč. Kada neki "agresor" napadne naše telo, bilo to virusna ili bakterijska infekcija, imunitet pali odbrambene mehanizme i dalje određuje kako će se naše ćelije nositi s napadom.
"Mi moramo u ovom periodu da sredimo svoja creva, da prestanemo da se trujemo. Jer nam ti otrovi koji dolaze iz creva zagorčavaju život. Promena ishrane, korišćenje vitamina i probiotika, zaustaviće prodor toksina i onda će se telo bolje boriti i protiv virusa", rekao je on.
"Probiotik je obavezan, a posežemo za antibioticima i to je velika greška. Stradaju ćelije i zbog toga nastaju upale, a moramo vrlo strogo da kontrolišemo ko dobija antibiotike, a ko ne", rekao je Kamenov.
Kako ističe na jačanju imuniteta bi trebalo da radimo svakog dana, ne samo kada smo bolesni ili kada vlada epidemija. Da bi se ojačao odbrambeni sistem organizma, neophodno je svakodnevno unositi vitamine C i D, kao i cink i selen.
"Imunitet se gradi celog života. Čak se gradi i pre rođenja za vreme boravka u utrobi majke... Ono što je za sada bitno, trebalo bi da nekoliko nedelja pre nego što se dei bolest desi da se podigne nivo vitamina D. Za podizanje ovog vitamina u organizmu potrebno je vreme", rekao je on.
Doktor je poručio da D vitamin može da se pije tokom cele zime i da "ne možemo da se predoziramo njime" , a preporuka je i da se kombinuje sa probioticima.
"Vitamin D treba kombinovati sa probioticima kako bi se popravila crevna flora. Treba dodavati cink i selen, folnu kiselinu. To su vrlo važni sastojci koji popravljaju stanje imunskog sistema", kaže i napominje da ih treba uzimati tokom cele zime.
"Vitamin D se ne unosi samo hranom, on se unosi preko Sunca. Kada smo u situaciji kao sada da nema sunca, mi smo u jednom velikom deficitu i moramo da ga pojačamo suplementacijom i to je spasonosno", napomenuo je i još jednom istakao da u jakom imunitetu ključnu ulogu ima crevna flora. A tu na scenu stupaju probiotici.
"Trovanje ide preko creva, sistme je strašno opterećen otrovima i to možemo da smanjimo upotrebnom probiotika. Opterećeni smo otrovima, lošom hranom, virusima i akko ne smanjimo propustljivost creva i ne popravimo sluzokožu, onda ćemo našu otpornost da dovedemo pod veliki znak pitanja. Što znači da ćemo lakše da podležemo ne samo kovidu, već svim drugim virusnim inekcijama i prehladama."
Govoreći o hrani i tome ima li prirodnih probitika ima u njoj, rekao je da ima, da postoje, kao i da to mnogi znaju. Međutim, kad neko ima problem, njemu prirodni probiotici ne pomažu.
Kaže da, na primer, kiseli kupus, fermentisana hrana koju tradicionalno jedemo imaju priobitoke koji pomažu normalnim bakterijama da prežive.
"Nas probiotici štite od virusa... i u oni sa D vitaminom oni deluju komplementarno", poručio je te dodao da treba čitati deklaracije, jer pojedini preparati mogu da budu "poprilično štetni".
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)