DOKTOR MARJANOVIĆ OTKRIO Čak 70 odsto Srba e ne reaguje na aspirin, evo i zbog čega
I onima koji već neko vreme uzimaju manje doze aspirina se savetuje da ne prestanu sa korišćenjem preko noći, jer i to može izazvati probleme
Pukovnik prof. dr Ivan Marjanović, vaskularni hirurg, načelnik Grupe kabineta za hirurške bolesti Klinike za vaskularnu hirurgiju Vojnomedicinske akademije upozorava da više od 70 odsto populacije u Srbiji ne reaguje na aspirin.
Je li opravdano kljukanje aspirinima na svoju ruku u kovidu?
"To je totalno besmisleno i može biti mnogo opasno. Možete da dobijete čir od toliko andola, aspirina, kardiopirina i sličnog... pa da iskrvarite. Tableta može da se zalepi za sluzokožu želuca i tu napravi čir, pa da odatle krvarite. A na stranu što je dokazano da svega 30 odsto populacije ima receptore za acetilsalicilnu kiselinu, što su u osnovi svi ovi lekovi, koja ne dozvoljava da se trombociti slepe i naprave tromb. A samo 30 odsto populacije reaguje na andol", kaže doktor.
„Nema koristi"
Istraživanje je sprovedeno nad 19.114 zdravih sedamdesetogodišnjaka u Sjedinjenim Državama i Australiji. Niko od njih nije imao srčanih problema.
Polovina je pet godina koristila dnevnu slabiju dozu aspirina.
Tri izveštaja su objavljena u naučnom medicinskom časopisu i pokazuju da tablete nisu smanjile rizik od dobijanja srčanih oboljenja, kao i da nema koristi od upotrebe.
Čak su i povećale broj stomačnih krvarenja.
„To znači da milioni zdravih starijih ljudi širom sveta koji uzimaju malu dozu aspirina bez medicinskog razloga to zapravo rade bespotrebno, jer studija nije pokazala nikakvu opštu korist za smanjenja rizika od krvarenja", kaže profesor Džon Meknil sa Monaš Univerziteta.
„Ovi nalazi će pomoći lekarima oko prepisivanja leka zdravim pacijentima."
Studija je takođe otkrila porast smrtnih slučajeva od karcinoma, iako istraživači smatraju da je za to potrebno dodatno istraživanje.
Profesor Piter Rotvel sa Oksforda, vodeći stručnjak za ovaj lek, rekao je da su zaključci konačni.
„Nema koristi od uzimanja aspirina kod zdravih osoba, starijih od 70 godina", rekao je on.
„Ne preporučuje se ni samolečenje aspirinom, bez konsultacije sa lekarom i medicinskih razloga."
Nalazi se ne odnose na ljude koji uzimaju aspirin zbog srčanog udara ili moždanog udara - oni bi trebalo da nastave da slušaju savete lekara.
I onima koji već neko vreme uzimaju manje doze aspirina se savetuje da ne prestanu sa korišćenjem preko noći, jer i to može izazvati probleme. Umesto toga, trebalo bi da razgovaraju o svemu sa lekarom, kaže Rotvel.