Sigurno će prijati vašoj probavi: Pet razloga zbog kojih treba da uvrstite karfiol u ishranu
Moćno povrće
U 100 grama sirovog karfiola dominira voda (92,07 grama), a u istoj količini ovog povrća nalazi se i 1,92 grama proteina, 57 miligrama folne kiseline, 4,97 grama ugljenih hidrata, dva grama vlakana i 1,91 gram šećera, piše Healthstories.gr.
Karfiol je siromašan mastima – u 100 grama sirovog povrća ima svega 0,28 grama masnoća i svega 25 kalorija, ali je s druge strane bogat vitaminima B6, C i K.
Takođe je bogat fitohemikalijama i antioksidantima, prirodnim jedinjenjima za koja se veruje da imaju značajnu ulogu u prevenciji hroničnih bolesti.
Ukoliko niste ljubitelj karfiola, možda bi saznanje o tome koliko je ovo povrće dobro za zdravlje moglo da vas natera da ga ipak uvrstite u ishranu.
1. Reguliše krvni pritisak
Zbog visokog sadržaja vlakana karfiol može da bude od pomoći u snižavanju holesterola i povišenih vrednosti krvnog pritiska. Neophodno ga je, naravno, jesti svakodnevno nauštrb namirnica koje negativno utiču na skok holesterola i krvnog pritiska.
2. Ima antiinflamatorna svojstva
Češće konzumiranje karfiola povoljno utiče na naš imuni sistem i može da smanji upale.
3. Doprinosi pravilnom radu srca
Protivupalno dejstvo karfiola deluje kao štit od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i gojaznosti.
4. Odličan je saveznik u mršavljenju
Karfiol nije tek tako uvršten u brojne dijetetske režime ishrane. Pored toga što sadrži malo kalorija i masti, on doprinosi pravilnom funkcionisanju gastrointestinalnog trakta.
Mnogi nutricionisti će preporučiti pirinač od karfiola umesto klasičnog barenog pirinča barem dva puta nedeljno.
5. Čuva zdravlje želuca i creva
Povrće i voće su preporuka svih zdravstvenih radnika za prevenciju najtežih bolesti. Karfiol često preporučuju kao namirnicu koja blagotvorno deluje na zdravlje želuca i creva, koji su često na udaru malignih bolesti.