NE PRETERUJTE SA KLIMOM Preterano rashlađivanje može biti pogubno po vaše zdravlje

objektiv.rs/alo.rs/S.Ć | Žena 17.06.2022 13:00

Potrebno je da ga održavate na pravi način

Foto: Shutterstock

Mnogi će se složiti da ništa ne može da rashladi prostoriju, kako to može da uradi klima uređaj, koji veliki broj ljudi ima u svom domu.

Ipak, nije nikakva tajna da vaš najbolji letnji saveznik nije naročito dobar po vaše zdravlje, ako se koristi previše i ako se o njemu ne vodi dovoljno računa.

U klimatizovanim prostorijama, vazduh obično nije dovoljno vlažan, što ima negativan uticaj na sluznicu disajnih puteva. To može da dovede do isušivanja kože i sluznice, što dalje može da izazove upalu gornjih disajnih puteva. Ova upala se obično manifestuje kašljucanjem, osećajem teskobe, svrabom i iritacijom grla.

U svom snažnijem obliku, ova upala može da dovede i do intenzivnog kašlja, krkljanja i opšte nelagode u disajnim organima, a kod astmatičara, čak i do gušenja.

Klima uređaj je i jedan od glavnih izazivača legionarske bolesti. Ovo oboljenje izaziva bakterija legionela, koja opstaje i razvija se na temperaturi između 30 i 37 stepeni. Udisanjem vazduha, ova bakterija dospeva u ljudska pluća.

Kada se čovek zarazi legionelom, javljaju mu se simptomi poput malaksalosti, temperature, bolova u mišićima i kašlja. Nešto veći rizik od infekcije imaju osobe koje se generalno bore sa respiratornim problemima, hronični bolesnici, osobe sa slabim imunitetom, stari i deca.

Na sreću, ova bakterija može uspešno da se pobedi antibioticima, mada je tretman obično dug. Ukoliko se terapija ne primenjuje, može doći i do smrtnog ishoda; stopa smrtnosti od ove bolesti je poprilično visoka i iznosi između 15 i 25 odsto.

Iako ovo možda zvuči zastrapujuće, stručnjaci smatraju da nema mesta panici i da je adekvatno i redovno održavanje klima uređaja, sasvim dovoljna prevencija. Potrebno je uraditi temeljni servis klime jednom godišnje, a ako se ona koristi i za grejanje u toku zime, dva puta.

Nemojte zaboraviti da je neophodno da temperatura u prostoriji bude optimalna i da ona ne sme da bude previše niska. Velika razlika između temperature spolja i u zatvorenom prostoru i šok kom se organizam izlaže prilikom prelaska iz jednog prostora u drugi, može da izazove termički šok i slabljenje imuniteta i sposobnosti tela da se odbrani od štetnih virusa i bakterija.

Expand player
Pogledajte više