HIDRATACIJA VOĆEM I POVRĆEM Krastavac ima veći sadržaj vode od bilo koje druge namirnice
Najbolji način da budemo dovoljno hidrirani jeste ispijanje bar dva litra vode na dan, ali to svakako nije jedini način da u organizam unesemo dovoljno tečnosti
Deo vode, oko 20 odsto, naše telo dobija putem hrane koju jedemo, dok je ostatak važno uneti kroz vodu i napitke.
Ako ste ljubitelji kafe i zelenog čaja, imajte na umu da je reč o napicima sa kofeinom, koji dodatno dehidrira organizam, što znači da tokom leta ne bi trebalo piti više od šolje kafe dnevno.
Uz to možete piti sokove, a apsolutnu prednost dajte limunadi, koja, osim što osvežava, pomaže da poboljšate svoj imunosistem, pročistite organizam i hidrirate se.
Zamena za vodu
Voće i povrće bogato je vodom, ali sadrži i vitamine, minerale i druge hranljive materije. Redovna konzumacija ovih namirnica pomaže organizmu da održi optimalan nivo tečnosti i blagotvorno utiče na kompletno stanje organizma, pošto reguliše rad kardiovaskularnog sistema, organa za varenje, kao i rad imunosistema.
Krastavac ima veći sadržaj vode od bilo koje druge namirnice, čak 95 odsto, bogat je vitaminom C i ima povoljan odnos natrijuma i kalijuma, što sprečava zadržavanje vode u organizmu.
Možete ga jesti u salati, ali i kao svežu zdravu grickalicu iseckanog na štapiće.
Lubenica ima sličan procenat vode kao krastavac, pa ukoliko pojedete veliku porciju lubenice, možete obezbediti trećinu dnevnih potreba za vodom. Takođe, obiluje vitaminom C i čisti organizam od toksina.
Pasulj je izvanredan jer ima izbalansiran odnos ugljenih hidrata i proteina.
Da li ste znali da jedna šolja kuvanog pasulja zamenjuje pola čaše vode?
Breskve, nektarine i dinje veoma su vodene i odlično nadoknađuju elektrolite koje gubimo znojenjem, pošto su bogate kalijumom. Ovo voće pomaže u regulaciji pulsa i cirkulacije, jer kalijum i natrijum utiču na održavanje nivoa tečnosti u organizmu.
Celer je povrće koje će vam takođe pomoći da nadoknadite elektrolite koje ste izgubili usled fizičke aktivnosti i znojenja. Celer sadrži 75 odsto vode, ima puno vlakana, ali i kalijuma i natrijuma. Osvežavajuće salate i napici od celera savršen su izbor za letnje dane.
Jabuke uvek možete naći na beogradskim pijacama, jer se u Srbiji uspešno gaje brojne sorte ovog izuzetno zdravog voća. Kada pojedete jabuku srednje veličine, to je isto kao da ste popili pola čaše vode. Pri tome ste u organizam uneli i druge zdrave materije - glukozu, fruktozu, ugljene hidrate, kalijum i brojne vitamine.
Paradajz sadrži oko 93 odsto vode, a izuzetno je bogat likopenom, značajnim antioksidansom.
Zelena paprika je bogata vodom, vitaminima i antioksidansima, ovo je namirnica koju tokom leta što više treba da uključite u ishranu.
Brokoli i karfiol su izuzetno bogati vodom, zato ih što češće treba konzumirati. Pored toga, brokoli sadrži izotiocijanat, koji štiti naše ćelije, dok karfiol predstavlja odličan izvor vlakana, ali i vitamina.
Bez masne hrane
Od bobičastog voća, kome je upravo sezona, najviše vode imaju maline i trešnje. Pri tome samo 100 grama malina podmiriće dnevnu potrebu organizma za vitaminom C.
Očekujemo vas na beogradskim pijacama, gde se svakodnevno možete snabdeti svežim lokalno gajenim voćem i povrćem, koje je najbolji izbor hrane tokom leta.
Lako je svarljivo i često sadrži mnogo vode. Sve ove namirnice mogu poboljšati zdravstveno stanje vašeg organizma i dodatno ga hidrirati. Salate i druga jela bogata sezonskim plodovima pružiće vam osećaj lakoće. Potrudite se da tokom leta konzumirate nemasnu hranu, naročito nemasno meso, kao što su piletina, ćuretina i riba.
BONUS VIDEO: