Sve češća pojava: Postporođajna depresija muči mnoge žene, a evo koji su simptomi
Postporođajna depresija može da se javi kasnije nego što se očekuje. Uglavnom se pretpostavlja da se ovo stanje javlja u prve četiri nedelje posle porođaja, ali to nije uvek tako. Neke žene koje su od nje patile, iskusile su početak postporođajne depresije u prvih šest meseci, pa čak i godinu dana nakon rođenja deteta.
„Bebi bluz“ ne prestaje
„Bebi bluz“ je privremeno psihološko stanje koje se javlja odmah nakon prođaja. Majka može imati nagle promene raspoloženja od velike sreće do velike tuge i neobjašnjivog plakanja. Ova pojava može trajati par sati, a najviše do dve nedelje nakon porođaja. Ali ako se ovo stanje produžava i traje nedeljama i mesecima, ili čak imate osećaj beznadežnosti, može biti da je u pitanju je nešto mnogo ozbiljnije od ovog stanja, a to je postporođajna depresija, pa je potrebno potražiti savet lekara.
Osaćaj tuge ili krivice
Osećati se uznemireno s vremena na vreme je normalno. Ali, ako imate česte napade plača, ili se često osećate nesrećno zbog toga što ste roditelj ili vas mori osećaj da ste „prepušteni sebi“ kao majka i osećate krivicu što ste rodili dete, to mogu prvi znaci postporođajne depresije.
Gubitak interesovanja
Da li se smejete svojoj omiljenoj romantičnoj komediji? Da li ste zainteresovani da budete nežni sa svojim partnerom? Šta je sa vašom omiljenom hranom? Da li uživate u njoj ? Da li uopšte jedete? Ako ste na ova pitanja odgovorili sa „ne“, razgovarajte sa svojim lekarom o ovim promenama raspoloženja i navika.
Teško donošenje odluka
Možda ste previše umorni da biste pravilno razmišljali. Ili vam je jedostavno stalo da se od svega, na kratko sklonite i odmorite. To su sve normalna stanja posle porođaja. Međutim, ako ne možete da se naterate da ustanete iz kreveta, istuširate se, promenite pelene svojoj bebi ili je izvedete u šetnju, ovo mogu biti rani znaci postporođajne depresije.
Opsednuti ste mišlju da nećete biti dobra mama
Ko se nije zabrinuo zbog ovoga? Ovakve misli uobičajene su među majkama čije su bebe bolesne ili prevremeno rođene, ili su rođene sa posebnim potrebama. Ali, ako ovo nije vaša situacija, stalne sumnje u sebe kao majku i opsednutost time da niste dovoljno dobri mogu značiti nešto drugo – početak postporođajne depresije.
Poremećaj spavanja
Naravno da je to normalno, jer imate bebu. Međutim, ako ne možete ni da se odmarate kada vaše dete spava ili da dremate zajedno sa njim, reč o ozbiljnijem poremećaju kakav je postporođajna depresija, a ne o promeni navika u spavanju.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)