FLEKSIBILNOST Postoje različite vrste aktivnosti pre vežbi i posle njih, a od ključne je važnosti da razumete koje su najbolje za vas
Dobro istezanje je ključ uspešnog treninga.
Vežbe istezanja su poprilično zanemarene, uvek se više poklanja pažnja vežbama snage, iako je njihova važnost nemerljiva. Istezanjem se povećava fleksibilnost. Što je veća fleksibilnost, veća je i mišićna elastičnost, a samim tim se povećava i pokretljivost zgloba i amplituda pokreta.
Foto: Shutterstock
POKRETLJIVIJI ZGLOBOVI, PROKRVLJENI MIŠIĆI
Zbog pune amplitude pokreta koji se izvodi u samom zglobu, zglobna čaura je elastičnija, zglobni prostor se ne smanjuje, nema prevelikog pritiska na zglobne površine, zglobovi nisu opterećeni, ne dolazi do oštećenja, habanja hrskavice, sinovijalna tečnost dobro podmazuje zglob i on postaje mobilniji.
Sve to smanjuje rizik ne samo od povrede zglobova, ligamenata i mišića, već i od nastajanja degenerativnih problema koštano-zglobnog sistema.
Istezanjem se povećava protok krvi u mišićima, što ubrzava metabolizam, utiče na veći priliv kiseonika i hranljivih materija, čime se ubrzava oporavak mišića nakon vežbanja.
Utiče na prevenciju ukočenosti u leđima i vratu, kukovima, ramenom pojasu, naročito kod osoba koje se bave kancelarijskim poslovima, koje dugo sede u prinudnom položaju ili rade za računarom.
Foto: Shutterstock
OBAVEZNO KOD STARIJE POPULACIJE
Istezanje je veoma značajno kod starijih osoba. Sam proces starenja povećava nagomilavanje kalcijuma i pojačava stvaranje priraslica, adhezija, povećava se fragmentacija i dehidratacija, dolazi do promena u hemijskoj strukturi tkiva. Gubi se gipkost i elastičnost kao rezultat zamene mišićnih vlakana masnim, kolagenim vlaknima. Svi ovi procesi se mogu neko vreme odložiti, ali i umanjiti zahvaljujući istezanju.
Foto: Shutterstock
DOBROBITI ISTEZANJA
*Istezanje smanjuje napetost i spazam muskulature.
*Sprečava pojavu bolova u mišićima, kao i grčeva.
*Smanjuje mogućnost zamora i povreda.
*Dobija se osećaj veće kontrole i sigurnijeg pokreta.
*Dobro je za opuštanje celog organizma.
*Čovek se oseća lakše, hitrije, vitalnije.
Foto: Shutterstock
KAKO SE PRAVILNO IZVODI
Istezanje se izvodi bez cimanja i naglih pokreta jer tada može doći do pucanja vlakana i do povrede. Uvek kroz lagane pokrete i kroz normalno disanje, sa zadržavanjem u istegnutom položaju oko 20 sekundi. Sve što je manje od šest sekundi ne može se nazvati istezanjem.
Nikada ne prelazimo granicu bola. Vremenom mišići postaju fleksibilniji, a pokret veći.
Ukoliko nam telo šalje signal da mu je previše naporno, za taj dan je dosta.
Istezanje, ako je kontrolisano i pravilno, apsolutno je neophodno ne samo kod svake vrste treninga, bilo rekreativnog ili profesionalnog, već i kod svih onih koji žele da im telo ostane spremno za fizičke i psihičke napore koje savremeni život nosi, bez obzira na starost.
Ukoliko nemate vremena da se posvetite fizičkim aktivnostima u dužem vremenskom periodu, niste sigurni da li se pravilno istežete ili želite da neko drugi vodi računa o vašem telesnom zdravlju, onda smo mi pravo mesto za vas. Dođite i uverite se u terapeutske efekte istezanja.