DEMENCIJA NE BIRA Alchajmerova bolest uzrokuje probleme s pamćenjem i ponašanjem, a simptomi su u početku neprimetni
Međunarodni dan borbe protiv Alchajmerove bolesti obeležava se 21. septembra, što je dobar povod da javnost obrati pažnju na ovo često i opako oboljenje. Ono predstavlja najčešći oblik demencije i javlja se uglavnom posle 65. godine. Od nje u svetu boluje preko 50 miliona ljudi, a prema procenama, taj broj će se povećavati jer je stanovništvo sve starije.
Probleme s pamćenjem, pored starosti, uzrokuju stres, depresija, pušenje, alkohol, upotreba nekih lekova. Rad mozga možete poboljšati ishranom i svakodnevnim aktivnostima.
Foto: Shutterstock
Slušajte muziku
Jedan od najlakših a najdelotvornijih načina da se poboljša sposobnost razmišljanja jeste slušanje muzike. Ako pevušite uz muziku dok radite nešto drugo, na primer, dok čistite kuću ili kuvate ručak, mozak će u isto vreme raditi dve radnje. To inače mnogim ljudima predstavlja problem i zato je odlična vežba.
Igrajte šah
Zahtevna mentalna aktivnost kao što je igranje šaha smanjuje rizik od demencije u kasnijim godinama života - posle 75. godine. To su pokazala istraživanja obavljena 2019. godine u Americi. Šah je igra koja takođe uči strpljenju, logičkom razmišljanju i rešavanju problema.
Foto: Shutterstock
Jedite paradajz
Studija objavljena u američkom „Časopisu za gerontologiju“, pokazala je da karotenoidi iz voća i povrća sprečavaju stvaranje naslaga u krvnim sudovima mozga. Ima ih najviše u paradajzu, šargarepi, bundevi, dinji. Jedite četiri paradajza dnevno i smanjićete rizik od demencije do 20 odsto, dok će vam mozak raditi kao da je tri godine mlađi!
Foto: Shutterstock
Pijte zeleni čaj
Poznati čaj sadrži veliku količinu antioksidanata koji omogućavaju pravilan rad mozga i štite ga od Alchajmerove bolesti. Da bi imao efekta, treba piti 2-3 šolje zelenog čaja dnevno, kažu stručnjaci Medicinskog centra Univerziteta u Merilendu.
Foto: Shutterstock
Lepo se naspavajte
San je veoma važan za odmor celog organizma, pa i mozga. Potrudite se da se svaku noć lepo naspavate. Većini odraslih osoba je potrebno između sedam i devet sati sna. Ukoliko patite od nesanice, primenite neke od prirodnih lekova koji će vam pomoći da zaspite, poput čaja od matičnjaka.
Kada treba potražiti pomoć?
* Osoba ne može da se seti koji je datum i godišnje doba
* Nije u stanju da se koncentriše na temu razgovora i brzo gubi interesovanje
* Zaboravlja gde je ostavila stvari, a ne može da rekonstruiše kretanje radi njihovog pronalaženja
* Odjednom ima problem s obavljanjem svakodnevnih aktivnosti
* Javlja se problem s govorom, čitanjem i pisanjem
* Više se ne snalazi u poznatom prostoru