OVO OBOLJENJE DOVODI DO TROMBA Hirurg Jocić otkrio rešenje, a ovu grupu ljudi najviše pogađa

ALO.RS/S.Ć. | Žena 21.09.2022 13:18

Ta bolest je hronično progresivna i napreduje polako

Foto: printscreen/tvprva

Proširene vene pogađaju trećinu populacije i može se reći da spadaju u nasledne bolesti. Gostujući na RTS-u, vaskularni hirurg Dario Jocić otkriva kako izgleda preventiva, kako se prepoznaju i leče ovi problemi.

U početnoj fazi, javljaju se bolovi, osećaj težine i grčevi u nogama. Iako bolest sporo napreduje, posle nekoliko godina raste i rizik od formiranja tromba, pa čak i stvaranja otvorenih rana na koži. Prema rečima hirurga, one jako sporo zarastaju, a neke i nikad.

"Bolest proširenih vena se najčešće javlja rano. Pacijenti navode da već od dvanaeste ili trinaeste godine primete da imaju proširene vene i kapilare. Ta bolest je hronično progresivna i napreduje polako. Najveći broj pacijenata oseti tegobe oko pedesete godine", rekao je vaskularni hirurg.

Ističe da se problem rešava kada postoji, a na neke tegobe se pacijenti polako navikavaju. Često ističu da je sve lakše posle operacije.

"Dugo stajanje doprinosi manifestaciji venske bolesti, a doprinosi i tegobama koje pacijenti imaju zbog gojaznosti, načina života, fizičke neaktivnosti. Jedan od razloga proširenih vena u trudnoći je pritisak na duboke vene u maloj karlici, veća količina tečnosti, pa to pogoršava simptomatologiju venske bolesti", istakao je dr Jocić.

Danas se zahvati rade ambulantno, lokalnom anestezijom i u jednom danu, bez obzira na simptome težine bolesti kod pacijenata. Venske rane brzo zarastaju, recidivi su ređi.

"Operacija vena je operacija za bolji kvalitet života. Čekanjem da se problem reši sam, ne postiže se ništa. Moja preporuka je da se problem rešava kada se pojavi. Najvažnije je da postoji rešenje", zaključio je doktor.

Expand player
Pogledajte više