NE SMETE IH IGNORISATI Obratite pažnju ova 3 jutarnja stanja su ozbiljno upozorenje, odmah se javiti lekaru

Slobodanka Ćorić | Žena 12.11.2022 10:18

Ova stanja koja se javljaju nakon buđenja ne smete da ignorišete, upozoravaju stručnjaci

Foto: Shutterstock

Kažu da je san pola zdravlja, a prema Nacionalnoj fondaciji za spavanje, njegov nedostatak može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema. Neka istraživanja pokazuju da nedostatak sna utiče na smanjenu koncentraciju, kasnije reakcije i česte promene raspoloženja.

Osim toga, predstavlja rizik za pojavu određenih bolesti, uključujući: prejedanje, dijabetes tip 2, visok krvni pritisak, bolesti srca, moždani udar, rana smrt. Ova stanja koja se javljaju nakon buđenja ne smete da ignorišete, upozoravaju stručnjaci:

Suva usta

"Buđenje sa suvim ustima može da označava apneju. Apneja je kratkotrajni prekid disanja u snu koji traje duže od 3, a kraće od 10 sekundi. Ovaj prekid disanja može da uzrokuje suva usta i druge simptome poput glasnog hrkanja, nemirnog sna i umora tokom dana. Apneja za vreme spavanja može da dovede do visokog krvnog pritiska, bolesti srca, moždanog udara i drugih zdravstvenih problema. Ako se redovno budite sa suvim ustima, trebalo bi da se obratite lekaru. Lečenjem možete da dbobijete miran san koji vam je potreban da biste ostali zdravi i izbegli ozbiljne zdravstvene komplikacije", objašnjava doktorka Tomi Mičel.

Glavobolja

"Buđenje sa glavoboljom ukazuje da postoji poremećaj spavanja. Poremećaji spavanja mogu da prouzrokuju brojne probleme koji uključuju i glavobolje. Kad se budite s glavoboljom, moguće je da patite od apneje. Druga je mogućnost da patite od nesanice. Nesanica može da bude uzrokovana stresom, teskobom ili depresijom. Ne ignorišite glavobolju koju osećate nakon buđenja, obratite se lekaru", kaže doktorka, a prema Nacionalnoj fondaciji za spavanje, glavobolja može da ukaže na problem sa zubima.

"Škrgutanje ili stiskanje zuba tokom sna može da učini da se probudite sa glavoboljom. Ovo snažno i preterano kretanje takođe dovodi do trošenja zuba, bolova u mišićima i oštećenja desni. Uzroci uključuju stres i teskobu, poremećaj sna, konzumaciju alkohola i kafe. Lečenje često uključuje nošenje štitnika za zube noću", navode stručnjaci.

Utrnuleruke

Ako ste spavali u nezgodnom položaju, deo tela koji je utrnuo može da bude sasvim normalna pojava. Ipak, ako se to često dešava, to je problem koji ne smete da ignorišete.

"Utrnulost vaših ruku ili šaka je gubitak osećaja koji može da se pojavi zbog raznih uzroka. Vaše šake ili ruke mogu da utrnu jer je živac stisnut, a cirkulacija prekinuta zbog položaja spavanja ili zbog nekog drugog uzroka. Ponekad utrnulost prate trnci ili osećaj bockanja, koji se naziva parestezija. Kao i utrnulost, parestezija može da se pojavi tokom spavanja kao rezultat određenih položaja spavanja", kaže doktorka.

Expand player
Pogledajte više