"ŽIVOT MI JE VISIO O KONCU" Voditeljka otkrila dr Perišiću od čega je bolovala, a ovo je njegov savet za sve koji sumnjaju sa imaju problem sa glutenom
Spasio mi je život čuveni doktor, verovatno ste ga poznavali, Tihomir Mujović. Nažalost, pokojni. On je otac naše poznate glumice Vjere Mujović, rekla je voditeljka
Celijakija je nasledna imunološki posredovana bolest uzrokovana netolerancijom na gluten, protein koji se nalazi u žitaricama: pšenici, raži, ječmu i u manjoj koncentraciji u ovsu. Prema podacima svetskih istraživanja od celijakije boluje 1 do 2 odsto stanovništva, a među njima je bila i voditeljka Prve televizije Marijana Tabaković.
Bezglutenska ishrana bila je tema u "Jutru" i tim povodom gostovao je gastroenterolog dr Vojislav Perišić. Nakon što je objasnio kako izgledaju simptomi, voditeljka je otkrila da joj je celijakija dijagnostikovana kada je bila beba, u četvrtom mesecu života. Ističući da nikada pre o tome nije pričala, Marijana kaže da joj je život spasio doktor Tihomir Mujović, otac glumice Vjere Mujović.
"Doktore, ja sam imala celijakiju kao beba, otkrivena je u četvrtom mesecu i doslovno je bilo pitanje života i smrti. Spasio mi je život čuveni doktor, verovatno ste ga poznavali, Tihomir Mujović. Nažalost, pokojni. On je otac naše poznate glumice Vjere Mujović, jedini koji je u to vreme otkrio i učinio pravu stvar kada mi je život visio o koncu. Borila sam se sa njom do pete godine i do tada sam bila na posebnom režimu ishrane", rekla je voditeljka, kojoj je dr Perišić savetovao medicinski test.
"Uradite antitela na celijakiju. Postoje celijačni i necelijačni period u životu. Celijačni je onaj kada ste osetljivi na gluten, a onda ulazite u fazu kad uzimate gluten, a nema simptoma bolesti. Možda ste u necelijačnoj fazi života, zato ćete uraditi antitela. Moramo da vidimo da li imate antitela prema glutenu ili ne", rekao je gastroenterolog i otkrio kako izgledaju simptomi ove bolesti.
"Samo 30 odsto ima probavne smetnje, ali problem je nizak rast, neobjašnjiva anemija, kasni mensturalni ciklusi i depresija. Intolerencija na gluten javlja se oko pete godine. Dete prestaje sa napredovanjem, ima stolicu masnog izgleda, stomačić i anemiju. Znak je i kada mama kaže da je njeno dete bilo do juče kao melem, a sada ne može da reši situaciju. Znači, dete se promeni, promeni karakter. To je uticaj na moždane aktivnosti", rekao je dr Perišić i otkrio benefiti bezglutenske dijete:
"Petnaest odsto Amerikanaca je na toj dijeti. Ima osnova, zašto se čovek oseća bolje? Osetićete boljitak kada je u pitanju mentalni status, a onda nema nadimanja, čestih stolica, nervoze i ako postoji anemija, korigovaće se. Neće je imati više. Celijakija je hoštaplerska bolest. Trideset odsto ljudi ima genetiku za celijakiju, a nemaju celijakiju", rekao je doktor.