BOLNO OTICANJE NOGU Ne može da se izleči, ali postoje načini da se ublaži

Piše: Olivera Popović, visokostrukovni fizioterapeut, "Master Physical" | Žena 17.01.2023 18:06

Limfedem je hronično oboljenje koje nastaje usled poremećaja u evakuaciji limfe iz potkožnog tkiva.

Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Otok može da se pojavi na bilo kom delu tela, trupa, glave, genitalija, ali najčešće je na nogama i rukama, na jednom ili oba ekstremiteta gde se u međućelijskom prostoru nagomilava limfa, kažu stručnjaci Centra za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical". Karakteriše ga otok, zategnutost kože, sa senzacijama bridenja, peckanja, žarenja, smanjenim obimom pokreta u zglobu, osećaj teskobe, težine.

Kada se obratiti stručnjaku

Potrebno je javiti se na pregled čim se primeti otok. Prvi korak je pronaći uzrok. Uzima se anamneza pacijenta - podaci povezani s otokom, operacije, povrede… A kasnije po proceni lekara rade se internistički i kardio pregled, dopler krvnih sudova, ultrazvučni pregled mekih tkiva, laboratorijske analize. Takođe se rade i posebni dijagnostički testovi, a ako je potrebno, i magnetna rezonanca ili skener.

Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Foto: Youtube/Printscreen

 

Načini lečenja

Ovo je hronično oboljenje i ne može se izlečiti, ali se može držati pod kontrolom. Pacijent se obučava kako da neguje kožu, radi samodrenažu, kako se oblači kompresivni rukav ili čarapa, kako da radi specifične vežbe.

- Fizikalna terapija, presorterapija, LPG tretmani, limfna drenaža, bandažiranje - kompresivni zavoji, kineziterapijski tretman primenjuju se kod lečenja limfedema i daju dobre rezultate.

- Hirurško-operativno lečenje podrazumeva mnogobrojne metode, ali s ograničenim uspehom.

Expand player
Pogledajte više